Yatırım yapmaya başla!

Amerikalı Lucid Markası Elektrikli Araç Fabrikasını Kuruyor!

Amerikalı elektrikli araç üreticisi Lucid için Suudi Arabistan'dan sağlam bir yatırım geldi.
Amerikalı Lucid Markası Elektrikli Araç Fabrikasını Kuruyor!

Lucid, bir kaç lansmanda Air EV modeliyle gözüken ve tamamen premium elektrikli araçlara kilitlenen bir firmadır. 2016 yılında projesi açıklanan Lucid’in henüz bir faaliyeti olmamıştı. Sebebi de gerekli mali desteği alamaması. Ferdinand Porsche‘nin ilk 1898 yılında özel bir prototipinde gerçekleştirdiği otomobillerdeki elektrik gücü sonrasında en büyük çıkışı Tesla yapmıştı.

Şu anda elektrik akımındaki şirketlerin tek hedef markası Amerikalı Tesla. Karma gibi markaların lüks EV’lerdeki çıkışlarını da unutmamak gerekiyor. Gelen yeni haberde Lucid’in fabrikasının inşasına başladığı söylendi. Bir aralar söylentiler içerisinde Ford’un şirketi satıl alması vardı. İşte detaylar;

Lucid’in ilk üretimi 2018 yılında gerçekleşecekti.

2017’de Ford’un alma söylentisine istinaden, 2018 yılında fabrika kurulumu ile birlikte ilk modelini üreteceği söylenmişti. Aslında bu firmanın satın alınma durumu gerçekleşmedi. O yüzden de planlar sonraki tarihlere atıldı.

Lucid istediği parayı Suudi Arabistan fonundan sağladı. 1 milyar dolarlık yatırımı kabul eden Suudiler, firmanın para sorununu kökünden çözdü. Not olarak söylememiz gerekirse; şu anda mali destek alamadıklarından onlarca elektrik araçlar için atılım yapacak şirketler kendilerini bekleme moduna aldılar.

Amerikalı Lucid, Arizona’daki Casa Grande fabrikasında ilk inşaatı başlattıkları aktarıldı. Araştırmalara göre de temellere Eylül ayında başlandığı söylendi. Lucid, tesisin 2020 yılının sonlarında ilk Air EV modelinin bantlardan indirileceğini bildirdi.

Air EV’nin planlarda değişim olmazsa giriş seviyesinde 52.500 dolar gibi bir fiyatla müşterilere sunulacağı söylendi. Üstün konfor ve daha iyi bir kullanıcı arayüzü ile Lucid bir BMW ve Mercedes’e nazaran mantıklı bir otomobil oluyor.

Lucid Air’in önceden ve sonradan açıklanan özelliklerine bakalım.

Yıllık farklı EV modellerle 20 bin ile 200 bin arasında üretim hedefi olan şirketin gösterdiği ilk prototipi, Air premium sedanıydı. Tanıtımında aracın çift elektrikli motorlarıyla toplamda 1.000 beygir üreteceği söylendi. 100 kWh ve 130 kWh batarya paketlerine sahip olacağı söylenen Air’in menzilinin 643 km olacağı söylenmişti. Bu seri 4 tekerlekten çekiş sistemine sahip düşünülüyor.

İkinci kısımda Air’in arkadan çekiş sistemiyle 400 beygirlik bir elektrik motoruyla geleceği ve 386 km menzil rakamına sahip olacağı bildirildi. Seride de farklı pil paketleri düşünülüyor ve 506 km’lik bir seçeneğin olacağı söylendi. Detaylar şimdilik bu kadar. Lucid, aldığı 1 milyar dolarlık yatırımla start verdi ve Arizo’na tesisini en hızlı şekilde biçimlendirerek ilk Air modellerini 2020 yılında yollara çıkarmak istiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum