Yatırım yapmaya başla!

Lübnan Merkez Bankası Başkanı Piyasa Görünürlüğü için Çağrı Yaptı!

Lübnan Merkez Bankası Başkanı Riad Salame'nin krizin eşiğinde olduğu söylenen ülke için iyimser açıklamaları dikkat çekti. Detaylara aşağıda;
Lübnan Merkez Bankası Başkanı Piyasa Görünürlüğü için Çağrı Yaptı!

Lübnan ekonomik olarak sıkıntı çekerken, Merkez Bankası Başkanı’nın piyasa görünürlüğü için çağrı yapması dikkat çekti. Raporlar 4 milyonluk ülkenin bir bankacılık krizine doğru sürüklendiğini öne sürerken, Lübnan Merkez Bankası Başkanı Riad Salame raporların abartıldığını söyledi.

Lübnan’ın para politikasını denetlemekle sorumlu kişinin, ülkesinin reform uygulama hızından dolayı memnun olmadığı belirtildi. Yetkililerin henüz oluşturulmamış hükümetle ilgili söylevlerde bulunurken gelen raporlar hakkında konuşan Riad Salame, Lübnan’ın bankacılık krizine gittiği yönündeki raporlara karşı çıktı.

Buna göre Lübnan Merkez Bankası Başkanı Riad Salame, raporların abartılı olduğunu belirterek dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

 Lübnan Merkez Bankası Başkanı Riad Salame AçıklamaYeni bir bankacılık krizine ilişkin raporlar için abartılı yorumunu yapan Riad Salame, yine de ülkenin daha iyi altyapı, yatırım ve özel sektör iş yaratma ihtiyaçları için siyasi uzlaşmada ve ekonomik şeffaflıkta daha hızlı ilerlemenin kritik olduğunu söyledi.

Düşüncesini; “piyasalar görünürlük istiyorlar, onlar Nisan ayında Fransa’da düzenlenen Lübnan Konferansı’nda (CEDRE) alınan kararların uygulanmaya başlamasını istiyorlar” sözleriyle açıklayan Salame, gelecek 5 yıl boyunca ülkeye 11 milyar doların üzerinde yardım ve hibe yapılacak olmasına gönderme yaptı.

Çünkü Lübnan Konferansı’nda ekonomik ve siyasi krizle boğuşan ülkeye yardım yapacak fonlar, aradan 5 ay geçmesine rağmen hala açıklanmamıştı.

 Lübnan Merkez Bankası Başkanı Riad Salame Yeni Bir Bankacılık Krizi Öngörmüyor Bu noktada Lübnan Merkez Bankası Başkanı Riad Salame; “büyüme ve iş yaratmak için ekonominin yeni altyapıya ihtiyacı var, insanlar bir hükümet olursa bunun gerçekleşeceğinden umutlu” sözlerini kullandı. İlgili haberde ayrıca başlangıçta planlandığından 5 yıl sonra seçim yapan Lübnan’ın Hizbullah ve Şii militanlarının rekor kazançlar elde ettiği kaydedildi. Mayıs ayında seçime giden Lübnan’da hala hükümet kurulamamıştı.

İlaveten, Lübnan’ın nominal borcu GSYH’ye kıyasla, dünyanın en yüksek üçüncü seviyesine sahipti.

 Lübnan Merkez Bankası Başkanı Piyasa Görünürlüğü Yorumu Uluslararası Para Fonu (IMF), Lübnan’ın kamu borcunu sürdürebilir kılmak için anında ve önemli bir mali ayarlama yapması gerektiği konusunda uyarı yapmıştı. Yılda % 2 tahmini ile yavaş büyüme, küresel faiz oranlarının artışı ve 1 milyondan fazla Suriyeli mülteci akını ile ufukta kriz korkuları vardı. Ancak Merkez Bankası Başkanı’nın iyimser kaldığı görüldü.

Politik anlaşmaya varılıp hükümet kurulduğunda, bunun ekonomiyi canlandıracağını ve altyapıdaki yatırımların başlayacağını öngören Salame; “reformlarda en çok ihtiyaç duyulan şey, kamu sektöründeki genişlemeyi durdurup daha üretken hale gelmesi için özel sektörü desteklemek olacak” dedi.

15 yıllık savaştan önce Lübnan’ın özel sektör tarafından yönlendirildiğini belirten Salame, kamu sektörünün GSYH’nin % 17’sini temsil ederken şu anda rakamın % 35 olduğunu kaydetti. Ve; “bu daha az verim, yatırım için daha az fon ve daha fazla yolsuzluk demektir” ifadesiyle dikkat çekti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum