Yatırım yapmaya başla!

Lübnan Bankaları İki Hafta Sonra İlk Kez Yeniden Açıldılar

Lübnan'da başbakanın istifasına neden olan protestolar nedeniyle kapalı olan bankalar yeniden açıldılar.
Lübnan Bankaları İki Hafta Sonra İlk Kez Yeniden Açıldılar

Lübnanlı bankalar, Başbakan Hariri’yi istifaya sürükleyen eşi benzeri görülmemiş bir protesto dalgasının ardından iki hafta içinde müşterilere kapılarını yeniden açtılar. Bu açılış ile birlikte müşterileri kapı önlerinde uzun kuyruklar oluşturdular.

Reuters’ın bir kaynağı, ülkenin en büyük bankası olan Blom Bank’ın Hamra Caddesi’ndeki şubesinde yaklaşık 10 müşterinin kapıların açılmasıyla içeriye girdiğini ve bu sayının kısa bir süre sonra 20’ye yükseldiğini belirtti.

Başkentin Sodeco bölgesinde, yaklaşık 20 kişi Fransabank’ın bir şubesi açılmadan önce kuyrukta beklerken, yaklaşık 15 kişinin Bank Audi şubesinin dışında beklediği söylendi.

Bankalar Sermaye Kaçışıyla Savaşacak

Bankalar Sermaye Kaçışıyla SavaşacakÜlkede yaşanan protestolar nedeniyle kapanan bankaların, açılışıyla birlikte büyük bir nakit krizinin yaşanmasından korkuluyor. Banka kaynaklarının Reuters’a verdiği demeçte, Lübnan’ın bankaları, Cuma günü açıldıkları zaman, sermaye kaçışını önlemeye çalışacaklar, ancak başbakanın istifa etmesine yol açan ulusal protestolar nedeniyle iki hafta süren kapanıştan sonra resmi sermaye kontrolleri uygulamayacaklar.

Analistler ve bankacılar, bankalar yeniden açıldığında tasarruflarını geri çekmek veya yurt dışına transfer etmek için mevduat sahiplerinin acele etmeleri konusundaki endişelerini dile getirmişlerdir.

Bankalar yeniden açıldığında para girişlerini ve yatırımları caydırabilecek önlemlerin Lübnan’ın 1975-90’daki iç savaştan bu yana yaşadığı en ağır ekonomik baskının ardından merkez bankası sermaye kontrolleri getirmeme sözü vermişti.

Ancak yedi bankacılık kaynağı, Perşembe günü yaptığı açıklamada Guvernör Riad Salameh’in bu politikaya uyacağını, ticari bankaların sadece çocuk ödemeleri, sağlık veya kredi ödemeleri gibi durumlarda yurt dışına transferlere izin vereceğini söyledi.

Salameh, yurt dışına fon taşımayı zorlaştıracak, yabancı para birimine dönüştürecek ve tasarrufları çekmek için daha az cazip hale gelebilecek bireysel politikalara karar vermeyi ticari bankalara bırakıyordu. Üst düzey bir bankacı Reuters’a, Salameh’in resmi olarak sermaye kontrolleri yapmadığını ancak bunu yapmayı bankalara bıraktığını belirtti.

Cuma günü yurt dışına yapılacak transferler, kritik ve temel meseleler için yapılacak ve kaynaklardan birisi, Pazartesi günü durumu tekrar gözden geçireceklerini söyledi.

Kaynaklar, bankanın para aktarımına müşteri bazında karar verileceğini de söylediler. Bankalar, durum hakkında Salameh ile kriz toplantıları düzenliyorlar. Salameh, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, bankalar yeniden açıldığında sermaye kontrolü ve kesinti yapılmayacağını söylemişti.

Acil ve Temel İhtiyaçlar için Açıldılar

Acil ve Temel İhtiyaçlar için AçıldılarProtestoların, Çarşamba günü sona erdirilmesinin ardından Lübnan’daki Bankalar Birliği, bankaların maaş ödemeleri de dahil olmak üzere acil ve temel ihtiyaçlar sağlamak için Cuma günü açıklanan şekilde yeniden açılacağını söylemişti.

Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Dernek, tüm banka müşterilerinin mevcut durumu anlamasını ve bu istisnai dönemde kendi çıkarlarına ve ülkenin çıkarlarına hizmet etmek için olumlu tepki vermelerini umuyor,” demişti.

Kaynaklardan üçü, bankaların daha iyi faiz oranları ve farklı vade tarihleri dahil olmak üzere teşvikler sunacağını ve bankaların üçünün de para yatırmak için sözlü olarak ikna etmeye çalışacaklarını söyledi.

Bir hafta önce derecelendirme kuruluşu S&P, Lübnan’ın ülke notlarını azalan döviz girişleri ile ilgili endişeler üzerine “kredi izleme negatif” üzerine yerleştirdi. Ayrıca oldukça yüksek seviyelerde brüt döviz rezervlerinin yüksek seviyelerine rağmen yumuşak sermaye kontrolleri uygulamasının para rejimi ile ilgili sorular getirdiğini belirtti.

S&P, bankaların ABD doları cinsinden para çekme işlemlerine kısıtlamalar getirdiğini de söyledi. Dolara sabitlenmiş bir para birimine sahip net bir ithalatçı olarak, Lübnan’ın istikrarlı finansal girişlere ihtiyacı var. Büyük Lübnan diasporasından gelen girişler, ekonomiyi on yıllardır ayakta tutuyor.

Teknikler ise tamamen yeni değil. İstifa eden başbakan Saad El Hariri, iki yıldır siyasi ve ekonomik baskılar yaratıyordu. Bu nedenle Lübnanlılar, mevduat hesaplarındaki yerel parayı dolara dönüştürmeye ya da yurt dışına para aktarmaya çalıştı. Bankalar ise usule uygun bir şekilde engel koymaya ve vatandaşı caydırmaya çalıştı.

Teşvikler arasında faiz oranlarının yükseltilmesi ve vadeli mevduatların vadeye kadar tutulmasının sağlanması yer alıyor. Bazı bankalar protestolar sırasında ATM’ler aracılığıyla dolar dağıtmayı bıraktı ve kapalı olmaları nedeniyle sık sık paranın tükenmesine bağlı olarak ATM’leri daha düzenli yeniliyorlardı.

Üç kaynak, bankaların yurt dışındaki transferlerin elektronik transferden daha uzun süren çekle yapılması gerektiğine karar verebileceğini söylemişti.

Lübnan’ın borcu, GSYİH’in yüzde 150’sidir ve bu oranla dünyanın en borçlu ülkesidir. Durgun bir yerel ekonomi ve yurt dışındaki Lübnanlıların nakit enjeksiyonlarındaki yavaşlama, son yıllarda merkez bankasının döviz rezervlerine baskı uyguladı. Son aylarda dolara paralel bir döviz piyasasının ortaya çıktığı görüldü.

Ekonomik ve politik baskıların artması, dolarların gelmesini zorlaştırdı ve paralel döviz piyasasında dolar karşısında yerel parayı zayıflattılar. Resmi olarak yirmi yıllık bir sürede yerel parayı yüzde 20 oranında düşürdüler.

JPMorgan Securities’ten Giyas Gokkent, herhangi bir sermaye kaçışının ve bankalara yapılan bir çalışmanın önemli bir endişe olacağını söyledi.

Gookent, “Ancak Lübnan’ın geçmişte dirençli olmasının nedeni hala geçerli ve bu durum çıkışlar için makul bir varsayımı karşılaştırdığınızda merkez bankasının rezervleri çok daha büyük ve bunu en azından yakın vadede karşılayacak kadar büyük,” ifadelerini kullandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum