Yatırım yapmaya başla!

Lübnanlı Bankalar, Yeni Hükümetle İlgili Görüşmelerde Güvenlik Endişeleriyle Kapatıldılar

Lübnanlı bankalar ve okullar, 1975-1990 iç savaşından bu yana görülen en kötü krizi yaşarken yeniden kapandılar.
Lübnanlı Bankalar, Yeni Hükümetle İlgili Görüşmelerde Güvenlik Endişeleriyle Kapatıldılar

Lübnan’da politikacılar, 1975-1990 iç savaşından bu yana ülkeyi en kötü ekonomik krizden çıkarmak için yeni hükümete karar vermekte zorluk çekiyorlar. Lübnanlı bankalar ve okullar ise yeni bir yıkım dalgasıyla yeniden kapatıldılar.

Cumhurbaşkanı Mişel Avn, yeni başbakan adayını gösterecek ve kabinenin yakında oluşacağını belirlemek üzere milletvekilleriyle resmi istişarelerde bulundu. Resmi tartışmalar yerine politikacılar, Başbakan Saad El-Hariri’nin giden kabinesinin yerine geçecek hükümetin bileşimi konusunda anlaşmaya çalışıyorlar.

Bir sendika lideri, Ekim ayının yaklaşık yarısını kapalı geçiren banka şubelerinin, paralarına erişim isteyen müşterilerden ve bankalarda toplanan protestoculardan korkan personelin güvenliği konusundaki endişelerini tekrar dile getirdiğini belirtti.

Gösteriler, Lübnan’ın iktidar seçkinlerindeki öfke tarafından yıllarca süren yaygın yolsuzluğun denetlendiği algılanan birçok eski milis lideri de dahil olmak üzere yeniden alevlendi. Ülke, acil ekonomik önlemleri almak için yeni bir hükümete acil ihtiyaç duyuyor. Ayrıca temel ihtiyaçların ithalatındaki ödemelerde yavaşlama konusunda endişeler artıyor.

Ekonomik kriz, büyük ölçüde ABD doları kıtlığına yol açan sermaye girişinin yavaşlamasından kaynaklanıyor. Lübnan lirasının resmi sabit faiz oranının altına düştüğü bir karaborsa da oluşmuş durumda.

Bir döviz satıcısı, bankaların en son açık olduğu Cuma günü belirtilen seviyenin yaklaşık 1.820 liraya düşmesiyle 1.507,5 liralık resmi sabit faiz oranından yüzde 20 daha zayıf olduğunu söyledi.

Durgun Lübnan Ekonomisi

Durgun Lübnan Ekonomisiİki haftalık bir kapanıştan sonra 1 Kasım’da yeniden açıldığından beri bankalar, dolar çekme ve yurt dışına transferler konusunda kısıtlamalar getirerek sermaye kaçışını önlemeye çalışıyorlar.

Banka Çalışanları Sendikası Federasyonu Başkanı George al-Hajj, “Bugün Lübnan’daki Bankalar Birliği ile görüşmeyi ve banka çalışanlarının taciz edilmemesi için bu sorunu çözmek adına birlikte nasıl çalışacağımıza karar vermeyi amaçlıyoruz,” ifadelerini kullandı.

Hajj, ATM makinelerine yeteri kadar stoklama yapılarak, emanetçilerin cezalandırıldıkları hissinin engellenebileceğini söyledi. Lübnan’ın merkez bankası, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, banka mevduatının güvenli olduğunu ve sabitlenmiş Lübnan lirasının istikrarını koruyabildiğini açıkladı.

Bohsali Foods genel müdürü ve yaklaşık 50 ithalatçıyı temsil eden Gıda, Tüketici Ürünleri ve İçecek İthalatçısı Sendikası Başkanı Hani Bohsali, giden transferlere ilişkin kısıtlamaların daha da kötüye gittiğini ve bankaların daha fazla kapalı kalmasının yardımcı olmadığını ifade etti.

Bohsali, “Giden transfer yetersizliği var, bu nedenle karşılığında mal girişi yetersiz ve tedarikçiler şimdi ödenmemiş sevkiyatları tutmaya başlıyor,” dedi. Bankalar yeniden açıldığından beri bazı ödemeler işleme konulurken, eğilimin negatif olduğunu da belirtti.

Televizyonda düzenlenen bir basın toplantısında, merkez bankası başkanı olan Riad Salameh, sermaye kontrollerinin masada olmadığını ve mevduatta kesinti yapılmayacağını söyledi.

Okullar, Salı günü itibarıyla kapatıldı. Pazartesi günü yapılan açıklamada, daha geniş grev çağrısı yapılması ve öğrencilerin görüşlerini açıklama hakkı nedeniyle saygısızlık etmemesi gerekçe gösterildi.

Durgun bir yerel ekonomi ve Lübnan’ın yurt dışından gelen nakit enjeksiyonlarındaki yavaşlama, son yıllarda merkez bankasının döviz rezervleri üzerinde baskı yarattı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum