Yatırım yapmaya başla!

22 Yıl Önce Lotus Elise’ye İsmini Veren “Elisa Artioli”nin Modelle Buluşturulması!

Hafifliği ve hızlarıyla dünyaya nam salmış Lotus Elise modelinin isim hikayesi...
22 Yıl Önce Lotus Elise’ye İsmini Veren “Elisa Artioli”nin Modelle Buluşturulması!

Lotus tarihine baktığımızda başarılı işlerle beraber biraz da karmaşık gidişatların olduğunu görüyoruz. 1952 yılında Colin Chapman tarafından kurulmasının ardından, 1993 yılında Bugatti’yi yeniden hayata geçiren Romanı Artioli sonrasında firma, General Motors bünyesine geçmek zorunda kalmış.

1996’da Lotus için harekete geçen Malezyalı Proton satın almış ve geçtiğimiz sene son olarak Çinli Geely’nin bünyesine verilmişti. Şu anki konumuz ise 1996 yılında Roman Artioli’nin torunun ismini verdiği Elise modeli. Ve o kişi yıllar sonra ilk üretilen Elise ile yan yana gelerek objektiflere poz verdi.

Elise Baş Tasarımcı Julian Thomsan Tarafından Çizildi!

Elise Baş Tasarımcı Julian Thomsan Tarafından ÇizildiDünyada herkesçe tanınan bir otomobile isminin verilmesi bence tarif edilemez bir duygu olsa gerek! Lotus Elise’nin doğduğu yıllarda Elisa, 5 yaşındaymış. Geçen bunca sürede neden yan yana gözükmemişler orası bir sır! Lotus’un 725 kg’lik ultra hafif aracı başarılı tasarımcı Julian Thomsan tarafından çizilmiş.

Elise’nin 1. nesli Opel Speedster‘a da ilham kaynağı olmuş. Karoserin hafif oluşu nedeniyle 1.8L 120 ps‘lik nispeten düşük hacim motorla üretilmiş. Teknik değerlere bakarak kalkışını 5.8 saniyede tamamlaması, bence ünitenin orantılı olduğunu gösteriyor.

Lotus Elise’yi 3 Nesildir Bantlardan İndirmiyor!

Lotus Elise'yi 3 Nesildir Bantlardan İndirmiyorBirinci jenerasyonun 5 yıllık üretiminden sonra 2001 yılında Elise’yı daha modern bir yüz altında, bilgisayarla tasarlanan ilk modeli olmuş. Birtakım parçaları geliştirilerek, motoru farklı bir ECU sistemiyle kaput altına yerleştirilmiş.

2011’de 3. ve son nesliyle gelen Elise, Toyota’nın 1.6L ve 1.8L üniteleri ile hareket ettirildi. 2018 yılına kadarki süre zarfında elektrik destekli CUP 250 ve 30 adet üretim sınırlamasıyla çıkartılan Elise Cup 260 gibi farklı versiyonlarda insanlara sunuldu.

Uzun yılların ardından “isim annesi” ile buluşturulan Elise’nin hayatından kısa bilgileri de sizlere vermiş olduk. Bu hikayenin bir benzeri; daha eski yıllarda bir tüccarın kızının isminin Mercedes olması ve Daimler’in bunu bir marka haline getirmesi! Sizde çocuğunuzun veya hayatınızda önem taşıyan birinin isminin bir araba modelinde olmasını istemez miydiniz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum