Yatırım yapmaya başla!

Lotus’un Sadece 30 Adet Üreteceği Yarış Odaklı Modeli “Elise Cup 260”

Küçük yapılarda en hızlıyı sunmak isteyen Lotus, Cup 250'den sonra şimdi de değerleri sürekli yukarıyı gösteren Elis Cup 260 modeli ile karşımıza çıkıyor. İşte detaylar...
Lotus’un Sadece 30 Adet Üreteceği Yarış Odaklı Modeli “Elise Cup 260”

Lotus son tasarladığı modellerini genelde sınırlı üretim ve hıza odaklı olarak yapıyor. Lotus’un Proton ile birlikte Gelly’e satılmasıyla daha da canlandığı net bir şekilde gözüküyor. Şirketin Elise Cup 260 çalışması, performansa dayalı olarak, aracın genel yapısı ciddi hafiflik avantajlarıyla üretilecek. Aerodinamik parçalara baş vurulan Cup 260, sınırlı üretime tabi tutulan bir model olacak.

Aslında bu modele, 2 yıl öncesinde atölyesine aldığı Elise Cup 250‘nin geliştirilmiş versiyonu da demek yanlış olmaz. Hız odaklı oluşu gerçekten yapısına güzel yansıtılmış. Biraz sonra vereceğimiz özellik ve ölçü birimlerine baktığımızda resmi bir Drag aracı olabilecek bir alt yapıya sahip olduğunu göreceksiniz.

Elise Cup 260’ın turuncu, sistemli vücut yapısı, eklenen parçalarla küçük tazıya güzel bir görünüm vermiş.

Lotus’un artık yerleşen ve belli edici olan gövde yapısı; şişkin çamurluklar, kaput hava girişleri, ızgara kısmının geniş tutulması ve ona orantılı yan hava girişleriyle markanın ne olduğunu anlaşılıyor.

Demin de dediğimiz gibi Cup 260’da aracın hız değerlerine katkıda bulunacak parçalar kullanılmış. İşin özü olarak parçaların karbon fiberle en hafif halleri çıkartılmış da diyebiliriz.

Cup 260’ın kendine özgü çizgilerin altına gizlenmiş karoser yapısı, atak bir duruş sergiliyor.

Uygulanan çift renk aracın daha saldırgan gözükmesini sağlamış. Elis Cup 260 sanırım drag duruşunu lastiklerinden alıyor! Ön lastikleri 16″, arka lastikleri ise daha kalın tabanlı 17″ olarak koyulmuş. 400 m kalkışlarına dumanlı ve lastiklerini ısıtarak gelmesi gerek!

Lotus’un iyi mühendislik gerektiren sistemli yapılan hava akışı ekipmanına, oldukça büyük bir yardımcı getirilmiş.

Birçok modelinde de gördüğümüz gövdeden taşan karbon kanat, downforce için olmazsa olmazlardan. Çünkü hafif yapıdaki bu aracın yapacağı yüksek hızlarda, bir şekilde yerde tutulması gerekiyor. O da gördüğümüz rüzgar kanadı sayesinde oluyor.

Elis CUP 260’ın sahip olduğu ağırlığı söylediğimizde oldukça şaşıracaksınız!

İç mekanında gördüğünüz her malzeme hafifletmeden nasibini almış. Hatta gerekmeyenler çıkartılmış. Spor koltuklar, kapı ve tabanına verilen malzemelere kadar hafifletilmiş.

Alkantra ve nubuğun hakim olduğu kokpitte, uzun asa biçimli Lotus klasiği vites kolunu görüyoruz. Anlattıklarımızın hepsini bir araya getirdiğimizde Lotus Elise Cup 260’ın ağırlığı sadece 902 kg oluyor!

Yine Lotus için güzel bir motor düşünülmüş.

Lotus 250’nin geliştirmesi olarak nitelendirebileceğimiz 260’ın ünite aksamlarında ufak revizeler gerçekleştirilmiş. Cup 260’ın daha rahat nefes alabilmesi için hava ekipmanlarına müdahale edilmiş. 1.8L olarak verilen motor, 250 hp güç ve 254 nm tork üretiyor.

Rakamlar, turbo beslemeli bir motor ve spor bir arabanın üreteceklerine göre az geldiyse hız değerlerine geçelim! 0-100’ü 4.2 saniyede tamamlayan Elise Cup 260’ın neden hafifletildiğini şimdi daha iyi anlamışsınızdır. Bunların yanında viteslerin geçiş süreleri ve dış yapısı hızlı olabilmesine katkı sağlıyor.

Elis Cup 260’lar ilk etapda İngiltere’de ve 59.599 Euroya satılacak. Lotus’un gerekli mi bilemiyorum ama sunduğu bir seçenekle aracı 7 kg düşürmeniz mümkün. 4 bin Euro karşılığında aldığınız  pakette; titanyum egzoz, klima ve ekstra ses yalıtım tercihi sunuluyor. Lotus’un küçük yapısından vazgeçmeden yeniden hızlı bir ürün çıkarması şirketin 70. yılına yaklaştığı bugünlerde, kalite seviyesini yukarılara taşıdığını düşünüyorum. Tabi halen daha neden 30 tane üretilecek onu anlamış değilim! Ancak yapısıyla kendine has duruşuyla Lotus yine Lotus..

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum