Yatırım yapmaya başla!

340 Adet Sınırlı Üretilen Havalı Lotus 340R’lardan Biri Satılıyor!

Lotus'un nadir eserlerinden olan kapısız tasarıma sahip 340R'ların bir örneği satılıyor!
340 Adet Sınırlı Üretilen Havalı Lotus 340R’lardan Biri Satılıyor!

Lotus, 1990’lı yıllarda kendi sınırlarını aşan bir model üretimine gireceğini söyleyerek, 340R‘ı insalara göstermiş. 2000 yılında yollara çıkan bu farklı spor aracın tamamı üretim öncesinde satılmış. İsmi, üretim adetinden gelen üstü açık Lotus, Elise modelinin temellerini kullanmış.

Bundan 18 yıl önce üretilen bazı modelleri elbette görmemişsek bu gayet normal bir durum. İnternetin yaygın olmadığı o zamanlarda firmalar ürünlerini dergi, tv ve kataloglardan öğrenebiliyorduk. Gelin hep beraber bu satılık nadir spor aracın özellikleri ve fiyatı neymiş bakalım!!!

340R’ın kupa tasarımını gözünüz bir yerden ısırıyor değil mi?

Lotus 340R aklımıza ilk olarak Polaris’in GM motorlu Slingshot’ını getirse de, 4 tekerlekli yapısıyla Ariel Atom‘a daha yakın duruyor.

Lotus bu aracın hiçbir yerini değiştirmeden yeni model olarak tekrar gösterse, yadırgamayız.

Yapısı normal araçların çok farklı tarafında olduğundan, 340R’ın hiç de 18 yaşında bir görüntüsü yok. Aracın burun kısmı zaten o yıllardaki tek kapılı kardeşlerini andırıyor.

Profilden, diğer otomobillerle aranızdaki farkın ölçümünü yapabilirsiniz.

Güzel bire çizgide ilerleyen profil, bağımsız çamurluk ve çok kollu jantlara sahip. Camdan olan yan gövde tasarımı size de McLaren’in en özeli Senna‘yı hatırlatmıyor mu?

Lotus 340R her ne kadar da yasal yol otomobili olsa da yapısı onun gösteri amaçlı bir araç olduğunu hissettiriyor.

İlginç kapısız ve camsız yapısını atlayıp, arka kısımdaki sizi daha özel hissettirecek parçalarına götürelim. İkili stop farlar gövdeden ayrı bir yapıda dururken, egzoz çift çıkış olarak verilmiş.

340R’ın arka kısmında en güzel duran parçanın ne olduğunu sorarsanız da çok tarz duran rüzgarlığını söyleriz.

Lotus 340R’ın bakım, onarım gibi gerekli belgeleri de veriliyor.

Araç tamamen orijinal! Kokpitte direksiyon ve koltuklara verilen malzeme hissiyatı harika. Spor koltuk kaplaması nubuktan. Ve ne kadar diri ve yıpranmamış!!!

Böyle olması normal çünkü 340R sadece 565 km kullanılmış.

Nadir spor araç Elise motoruyla besleniyor.

Alüminyum şasiyle hafif ve sağlam yapılan 340R’da 1.8L‘lik Rover K Serisi motor kullanıyor. Bunun Elise’den farkı, ünite modifiyesiyle 190 ps’e çıkartılmış.

0-100 km hızlanması 4.3 saniye olduğu söylendi. 760 kg’lik bir araca güçlü bir motorun yerleştirilmesi böyle iyi hızlanma değerleri veriyor.

Gördüğümüz Lotus, 340 adet üretimin içerisindeki 8 adetten biri!

Soldan direksiyonlu ABD’ye özel olarak 8 adet 340R imal edilmiş. Araç İngiltere’de olsa da Amerikan toprakları için üretilmiş.

Silverstone Auctions‘ta satışa çıkacak bu nadir Lotus’un 72 bin ile 85 bin dolar arasında satılması bekleniyor! Siz de böyle bir yapıdaki otomobile sahip olmak istemez miydiniz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum