Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Londra “Dünyanın En Zorlu Araç Emisyon Standartı” ULEZ’i Devreye Alıyor!

Londra belediyesi ULEZ'i devreye aldı ve emisyon kurallarına uymayan halkın kapılarını ciddi cezalar çalacak.
Londra “Dünyanın En Zorlu Araç Emisyon Standartı” ULEZ’i Devreye Alıyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Devletlerin katı emisyon uygulamalarında İngiltere/Londra zirveyi oynamak istiyor. Neredeyse her şey VW’nin skandalıyla patlak verdi. TDI dizel motorda yapılan emisyon manipule olayı, evrene çığ gibi düşmüştü. Şöyle ki kötü gaz oranlarını az gösteren hilenin bilerek yapıldığı, dizeli bitirmenin başka bir yolunun olmadığı dahi düşünülüyor. Yani devletlerin bunun için anlaşmış olabileceği ihtimaline de bakılıyor!

Zira henüz güven ve bilinmeyen elektrikli otomobillere olan rağbet daha hızlı olacaktı. Bu konuyu atlayacak olursak; Londra, “dünyanın en zorlu araç emisyonları standartı” şeklinde yapılan temiz hava sahası uygulamasına start verdi.

ULEZ, Londra’nın merkezinde 7/24 çalışacak.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Ultra Low Emission Zone (ULEZ), Londra Belediye Başkanı Sadık Han tarafından “şehrin dönüm noktası” olarak nitelendiriyor. Ve araç egzozlarından çıkan gazı “Toksik havamız kuşağımızın en büyük ulusal sağlık acil durumlarından birinden sorumlu görünmez bir katilidir” olarak açıklıyor.

ULEZ bir kontrol şeklidir ve aslında 1992 yılında şekillenmiştir. Bir aracın motorundan atılan gazların azot oksit ve partikül maddelerinin sınırlandırılmasını kapsamaktadır.

Dizele açılan savaş Euro 6 teknolojisi ve altı üniteleri kapsarken, benzinli motorlu araçlarda ise Euro 4 standartlarını karşılamayanlara cezai işlemler uygulanacak. ULEZ devreye alındı ama sonuçları ne olacak? Sonuçları gayet caydırıcı ve külfetli diyebiliriz.

GCM Yatırım Banner
ULEZ, size anlık ve günlük cezalar kesebilecek.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Haftanın yedi günü 24 saati denetimde olacak Londra kontrol birimi belirtilen standartlara uymayan araç sahiplerine 11.50 Sterlin ceza kesecek. Yaşadığınız mahalleye göre ya da trafik sıkışıklığı oranlarına göre günlük 12.50 Sterlin ya da 16.32 dolar İngiliz halkı ULEZ’e para ödemek zorunda bırakılacak.

Bu kısım otomobiller için geçerliydi. Kamyon, otobüs ve büyük yolcu taşıtları için bu cezalar günlük 100 Sterlin ve kesilecek ceza da 160 sterlin!

İlginizi Çekebilir :

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Volvo Grup Hisseleri Emisyon Hatasından Dolayı %5 Düştü!

Kraliyet Çocuk Sağlığı Koleji profesörü Jonathan Grigg, “Hava kirliliği, gelişmekte olan çocuk üzerinde sağlık üzerinde ciddi etkileri olabilir; astım ve akciğer enfeksiyonları riskini arttırdığı kanıtlanmış erken maruz kalma ve bunlar hayati tehlike arz edebilir.” dedi.

Yapılan araştırmalara göre hava kirliliğine en çok %50 oranlı araçlar, %45’i de dizel motorlular olduğu bildirildi. Muhtemelen Londra’nın ULEZ’i devreye alması diğer Avrupa ülkelerinin de dikkatini çekmiştir. Bakalım dizel için zaman ne gösterecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.