Yatırım yapmaya başla!

Londra Sokaklarında Yüz Tanıma Sistemleri Kullanılacak

İngiltere’nin başkenti Londra’da yüz tanıma sistemleri şehrin her bir bölgesinde faaliyet gösterecek.
Londra Sokaklarında Yüz Tanıma Sistemleri Kullanılacak

Gelişen teknoloji günümüzde hayatın her alanında aktif olarak kullanılmaya başladı. Dünyanın pek çok yerinde güvenliğin sağlanması adına yeni yatırımlar yapılıyor ve teknolojiden yararlanılıyor. Gelişmeler gösteriyor ki önümüzdeki süreçte şehir güvenliklerinin sağlanmasında yüz tanıma sistemleri büyük rol oynayacak. İngiltere’nin başkenti Londra’da yüz tanıma sistemleri uygulamaya konuyor. Şu anda deneme aşamasında olan sistem şehrin her yerinde aktif olarak kullanılacak.

Önümüzdeki günlerde canlı yüz tanıma kameralarının Londra’nın her yerine dağıtılması bekleniyor. BBC’de yer alan habere göre turistlerin yoğunlukta alışveriş merkezlerinde de bu teknolojiden yararlanılması planlanıyor. Kameraya takılan yüzler tek tek taranacak ve bu şekilde aranan suçluların çok daha etkin bir şekilde yakalanması amaçlanıyor. Kameranın herhangi bir suçluyu tespit etmesi ile güvenlik güçleri haberdar edilecek.

Suçlular Yüz Tanıma ile Tespit Edilecek

Suçlular Yüz Tanıma ile Tespit Edilecek

Şehrin her bir yerine kurulacak olan yüz tanıma kameraları ile suçlular işaretlenecek. İşaretlenen kişilere güvenlik güçleri yanaşacak ve kendilerinden kimliklerini doğrulamalarını talep edecek. Eğer bu kişiler arananlar listesinde ise gözaltına alınacak. Yeni sistemle açıklamalarda bulunan bir güvenlik görevlisi, “Modern bir polis gücü olarak, insanları Londra’da güvende tutmak için yeni teknolojileri kullanma görevimizin olduğuna inanıyorum. Polis memurlarımıza her gün dikkat etmeleri gereken şüpheliler hakkında bilgi verilmektedir. Yüz tanıma teknolojisi bu anlamda etkinliğimizi arttıracak.” diye konuştu.

İngiltere’de yüz tanıma sistemleri bugüne kadar konser, futbol maçı gibi halka açık etkinliklerde kullanılıyordu. Yapılan denemelerde önerilen eşleşmelerin yüzde 81 oranında yanlış olduğu ortaya çıkmıştı. Londra polisi bu veriye rağmen teknolojiyi denenmiş ve test edilmiş olarak tanımlıyor. Bu sistem kısa sürede ülkede bazı çevreler tarafından tepkiyle karşılandı. Bazı örgütler yüz tanımanın sivil özgürlüğe saldırı olduğunu belirtiyor. Kimi uzmanlar ise bu sistemlerin polis tarafından kötüye kullanıldığını iddia ediyor.

Londra’nın yüz tanıma teknolojisi için harekete geçtiği dönem de son derece dikkat çekici. Avrupa Komisyonu geçtiğimiz günlerde kamuya açık alanlarda yüz tanıma sistemlerinin kullanımını beş yıl süreyle yasaklamayı tartışıyor. Pek çok çevre teknolojinin kötüye kullanılmasından dolayı endişeye sahip. Bazı sivil toplum örgütleri alınan bu kararın yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini belirtiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum