Yatırım yapmaya başla!

Londra’nın En Pahalı Öğrenci Evleri

Londra’nın En Pahalı Öğrenci Evleri

Öğrenci evi deyince hepimizin aklına aynı şeyler geliyor değil mi? 2. el eşyalar, rengi solmuş eski perdeler, yayları çıkmış koltuklar, promosyon ürünü tabak ve bunun gibi ekonomik ölçeği düşük daha birçok sayısız şey. Çünkü öğrenci olmak, tabi istisnalar hariç, bunları umursamamayı gerektirir. Neticede de hepimizin ağzında klişeleşmiş bir tarz olarak bu yaşam tarzı akıllarda kalır. Evler de lüks semtler yerine daha mütevazi yerlerden, az miktarda parayla kiralanmaya çalışılır. Her ne kadar emlak piyasasında öğrencilerin adı yüksek meblağları çağrıştırsa da. Ama dedik ya istisnalar da yok değil. Mesela bugün ziyaret edeceğimiz Londra’daki lüks öğrenci evleri gibi.

Bazı kişilerin dünyaya doğuştan şanslı geldiği bir gerçek. Çoğumuzun ömür boyu çalışsa dahi elde edemeyecekleri, onlar için günlük yaşamın sıradanlaşan gerçekleri. Bunun en güzel örneklerinden birini de İngiltere’nin başkenti Londra’da görüyoruz. Kent, sunduğu birçok olanağın yanında eğitim açısından da dünyanın lider merkezlerinden biri sayılıyor. Hal böyle olunca da dünyanın her yerinden öğrencilerin akınına uğruyor. Ama hatırlatalım, eğer özel bir bursunuz falan yoksa, Londra’da eğitim dönemi boyunca harcayanız parayla ülkemizde bir işletme açabilirsiniz. Tabi bu çoğu kişi için sorun teşkil edebilir; ama dünyanın sayılı zenginlerinin pek de umurunda değil. Zira onlar burada da kendi memleketlerinde yaşadıkları lüks hayatı aratmayacak bir yaşam sürüyorlar.

İşte karşınızda alışılmışın dışındaki lüks öğrenci evleri:

Fountain House’de Binlerce Dolara Kiralanan Öğrenci Evleri

Fountain House’de Binlerce Dolara Kiralanan Öğrenci EvleriYurt dışında eğitim almayı tercih eden birçok öğrencinin ilk tercihleri arasında Londra’nın olduğunu tahmin edebilirsiniz. Londra’da eğitim alan yabancı 100.000 öğrencinin çoğu; zengin Çinliler, Malezyalılar ve Ruslardan oluşuyor. Ancak para sıkıntısı olmayan öğrencilerin kalabileceği en pahalı öğrenci evleri de Londra’nın en ünlü anayollarından biri olan Park Lane’nin sağ tarafında bulunuyor. Haftalık kira ücreti ortalama 30.000 dolar olan evlerin özellikleri de oldukça dikkat çekici.

Fountain House’de Binlerce Dolara Kiralanan Öğrenci EvleriÖncelikle bu evlerin, Britanya’nın ikonik kırmızı telefon kulübesinin tasarımcısı Sir Giles Gilbert Scott’un imzasını taşıyan Fountain House isimli binada bulunduğunu ve bu binanın 1938 yılında inşa edildiğini söyleyebilirim. Yaklaşık 80 yaşında olan bu bina, tamamen restore edilmiş ve lüks unsurlar kullanılarak günümüze uyarlanmış. Fountain House’deki zengin öğrencileri bekleyen daireler, Wetherell isimli emlak firması tarafından kiralanıyor. Ayrıca bina isminin Londra’daki Kraliyet Parkları’nın en büyüğü olan Hyde Park’ın “Fountain of Joy” isimli fıskiyeli havuzdan geldiğini de belirtelim. Burası, apartmandaki öğrenci dairelerinden rahatlıkla görülebiliyor.

Fountain House’de Binlerce Dolara Kiralanan Öğrenci EvleriCriterion Capital tarafından döşenen ve Alexander James Interior Design tarafından tasarlanan dairelerin büyüklüğü ise 150 ile 185 metrekare arasında değişiyor. Buna ek olarak; 6 dairenin 5 tanesi iki yatak odalıyken, bir tanesinin 3 yatak odalı olduğu belirtilmiş. Gelelim bu lüks öğrenci dairelerinin fiyatlarına. 2 yatak odalı daire haftalık 3.414 dolar karşılığında kiralanabilirken, yıllık kira ücreti ise 163.928 dolar. 3 yatak odası olan lüks öğrenci evlerinin bir haftalık kirası 7.968 dolar. Buraya yıllık 382.500 dolar ödemek zorundasınız.

Daire fiyatlarının bir öğrenci için çok fazla olduğunu ve evlerin asla tutulmayacağını düşünüyorsanız, yanıldığınızı bilmenizi isteriz. Çünkü daireler çoktan kiralanmaya başlanmış bile. Örneğin 19 yaşında olan Kuzey Amerikalı bir moda öğrencisi, 3 yatak odalı dairelerden birini tutmuş bile! Sonuçta, çocuklarının eğitimi için binlerce belki de milyonlarca dolar ödemekten çekinmeyen zengin aileler, 24 saat kapıcı sistemi olan bu lüks ve güvenli daireleri çok sevecek gibi görünüyor.

Sanırım yazımız boyunca öğrencilik yıllarında kalmış olduğunuz evi hayal ettiniz, değil mi? Küçük odaları, daracık mutfağı ve daha birçok sorunla dolu olan bu evler, aslında bir anlamda insanı gerçek hayata hazırlıyor. Tabi ki insan böyle lüks bir hayata özenmiyor değil, ama yine de “bulaşıkları kim yıkayacak” kavgasının edildiği küçük evler de oldukça güzeldi. Peki, siz ne dersiniz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gayrimenkul kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum