Yatırım yapmaya başla!

Londra Neden Kara Para Başkenti?

Londra Neden Kara Para Başkenti?

İngiliz hükümetinin geçen yıl yayınladığı “Ulusal Risk Değerlendirmesi” raporuna göre, İngiltere’nin başkenti Londra’da her yıl milyarlarca sterlin kara para aklanıyor. Londra, çeşitli suçlardan elde edilen kara parayı finans piyasaları üzerinden aklamak isteyenlerin de ilk tercihi olarak görülüyor.

İngiliz hükümeti net bir rakam vermiyor; ancak İngiltere merkezli yolsuzlukla mücadele odaklı sivil toplum kuruluşlarının tahminlerine göre, her yıl 23-57 milyar sterlin kara para İngiltere üzerinden aklanıyor.

Uluslararası suçlardan elde edilen kara paranın dünyanın dört bir yanından gelerek, önde gelen sektör profesyonelleri aracılığıyla İngiliz ekonomisinden geçtiği biliniyor. Uluslararası Şeffaflık Örgütü Araştırma Birimi Direktörü Nick Maxwell, bu konuyla ilgili şunları söylüyor; “Yolsuzluğun yapılmasına aracı olanlara daha fazla dikkat edilmesi gerekiyor. Finans sektörünün denetlenmesinde daha fazlasının yapılmasına ihtiyaç var. Kara para aklanmasıyla ilgili denetim standartlarında ciddi problemlerin olduğuna inanıyoruz,” dedi.

Maxwell, bankacılık sektöründe kara para aklama konusunda yapılan hatalı uygulamalara ilişkin yılda 8 milyon sterlin ceza kesildiğini, kara para sayesinde İngiltere’de 36 bin konutun satın alınmış olduğunu tahmin ettiklerini sözlerine ekledi. Kara para aklayanların çok farklı yöntemler kullandığını ifade eden Maxwell; konut sektörüne yaptıkları yatırımlarla, tek seferde çok büyük miktarda kara parayı aklayabildiklerini söyledi.

Rakamlar bu kadar büyük ve ciddi boyuta ulaşınca, İngiliz hükümeti de kara para aklama ile mücadele ve çözüm yolları arayışına hız kazandırdı. Ulusal Suçlarla Mücadele Kurumu Başkanı Keith Bristow, daha önce yaptığı bir açıklamada kara para akışının İngiliz ekonomisi için stratejik bir tehdit olduğunu ve daha güçlü bir şekilde mücadele edilmesi gerektiğini söylemişti. Bu doğrultuda yapılan çalışmalardan biri sonuç verdi. Nijerya’nın Delta eyaleti eski valisi James İbori için açılan dava sonuçlandı. İbori, kara para aklamaktan 13 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum