Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Londra’nın FTSE 100 Endeksi, Avrupa İşlemlerine Başlangıç Yapamadı

İngiltere'nin gösterge endeksi FTSE 100, Avrupa işlemlerine başlangıç yapamazken, bölgede tersine çevrilen Hazine getirilerine odaklanıldı.
Londra’nın FTSE 100 Endeksi, Avrupa İşlemlerine Başlangıç Yapamadı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İngiltere’nin gösterge endeksi olan FTSE 100, Avrupa işlemlerinin başlangıcında açılış yapamadı. Reuters’e göre; Londra Menkul Kıymetler Borsası (LSE) şu anda potansiyel bir ticaret hizmeti sorununu araştırıyor. FTSE 100 ile FTSE 250 endeksinin de açılışında bir gecikme yaşandığı bilgisi alınırken, TSİ 10:00 itibarıyla açılış yapması gerekiyordu.

LSE, piyasa açılışından yaklaşık 10 dakika önce bir sorun yaşandığını ve araştırıldığını belirtirken, borsanın iki amiral gemisi endeksinde listelenen menkul kıymetlerin açılışının erteleneceğini açıkladı.

FTSE 100 endeksi, dünkü işlemlerde ABD ve Çin arasında yeniden artan ticari gerilim ve dünya ekonomi ile ilgili endişelere bağlı olarak altı ayın en düşük seviyesine vurdu. Endeks 30 günlük bir süre içinde yüzde 6,7 oranında düşmesine rağmen yılın başından bu yana yüzde 5’ten fazla yukarıda seyrediyor.

LSE’den bir sözcü, Londra Menkul Kıymetler Borsası’nda bazı menkul kıymetleri etkileyen teknik sorunlar olduğunu doğruladı. Kısa bir süre sonra piyasanın açılımasını beklediğini de söyledi.

Avrupa’da Tersine Çevrilmiş Hazine Getirileri İzleniyor

Avrupa'da Tersine Çevrilmiş Hazine Getirileri İzleniyorAvrupa’da ise ticaret savaşı ve yavaşlayan küresel ekonomi endişeleri fiyatlanıyor. Yavaşlayan ekonomi ve devam eden Çin-ABD ticaret gerilimleri ile zayıflayan yatırımcı hissiyatı, 2 yıllık / 10 yıllık Hazine getirilerinin tersine dönmesiyle son günlerde karamsar bir hal aldı.

GCM Yatırım Banner

30 yıllık ABD Hazine Bonosu, dünkü işlemlerde tarihinde ilk kez yüzde 2 seviyesinin altına gerilerken, yatırımcılar güvenli liman varlıklarına akın ettiler. 10 yıllık gösterge bonodaki getiri ise üç yılın en düşük seviyesine indi.

Dow Jones Sanayi Ortalaması’nın durumuna baktığımızda ise getiri eğrisinin tersine dönmesiyle birlikte Çarşamba gününü yılın en kötüsü olarak geçirdiği görülüyor. Ancak Perşembe günü ABD hisse senetleri pozitif kapanış yaparak Dow Jones’un toparlanmasına yardımcı oldu.

Asya hisse senetleri ise bugünkü işlemlerde de karışık bir seyir izledi. Dünkü işlemlerde bono piyasasına odaklanılması nedeniyle karışık seyreden Asya, bugün de aynı etkilerle hareket etti.

Japonya hariç Asya-Pasifik hisselerinin en büyüklerini listeleyen MSCI Endeksi yüzde 0,7 oranında düşük seyretti. Japonya göstergesi Nikkei 225 endeksi düz bir seyir izlerken, Hong Kong’daki Hang Seng endeksi yüzde 0,8 oranında artış kaydetti.

Yatırımcılar, ABD-Çin ticaret savaşındaki gelişmeleri izlemeye devam ediyorlar. ABD Başkanı Donald Trump, dün yaptığı açıklamada ticaret müzakerecilerinin üretken görüşmelerde bulunduklarını ve Eylül ayında bir toplantı yapılması gerektiğini söyledi. Ancak Pekin, dünkü açıklamasında ABD’nin son tarife tehdidine karşılık vermek zorunda olduklarını açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın