Yatırım yapmaya başla!

Londra Borsası, İsviçreli Şirketlerin Hisselerini Listesinden Çıkarabileceğini Söyledi

Londra Borsası, AB ile yaşanan siyasi durgunluk nedeniyle İsviçre hisse senetlerini listesinden çıkabileceğini açıkladı.
Londra Borsası, İsviçreli Şirketlerin Hisselerini Listesinden Çıkarabileceğini Söyledi

Londra Menkul Kıymetler Borsası (LSE), yatırımcılara İsviçreli şirketlerin hisselerini listesinden silebileceği konusunda uyarı yaptı. Bu işlemin nedenini ise İsviçre ile Avrupa Birliği arasındaki siyasi durgunluk olarak açıkladı.

Salı gecesi yayımladığı duyuruya göre; borsa, İsviçre şirketleri tarafından ihraç edilen 254 hisse senedinde işlemleri durdurabilir.

Londra Borsası 254 İsviçreli Şirketin Hissesini SilecekBorsa operatörleri Aquis Exchange, CBOE Global Markets ve UBS tarafından da benzer uyarılar yapıldı. İsviçre ve AB arasında uzun süredir devam eden mali, göç ve ticaret ilişkileriyle ilgili süregelen bir anlaşmazlığa karışmış durumda. Bu konuda, İsviçre’nin AB üyesi olmamasının da etkileri bulunuyor.

İsviçre’nin AB’ye verdiği borsa denkliği, Haziran ayının sonunda sona eriyor. AB’nin yeni siyasi taleplerine ilişkin bir anlaşma yapmadan son tarih geçerse ve blok uzatılmayacağına karar verirse LSE bildirisi, “İsviçre makamlarının, AB ticaret merkezlerinin İsviçre hisse senetleri işlemlerinde işlem yapmlarına izin veren tanınmayı kaldıracağı muhtemel,” dedi.

Nestle, UBS ve Novartis gibi blue chip devleri de dahil olmak üzere İsviçre şirketlerinde alım-satım kısıtlamaları yaşanacak.

Etkilenecek İsviçreli ŞirketlerAvrupa’daki yerler, İsviçre’nin işlem yapmaya başlamasıyla denklik sağlanmadığı takdirde Pazartesi günü bu şirketlerde kısıtlama yaşanması bekleniyor. Tanınma yükümlülüğü, 1 Ocak’tan bu yana İsviçreli kayıtlı şirketlerin hisselerini kabul etmeleri halinde dış ticaret merkezlerine uygulandı.

Ancak İsviçre Federal Maliye Bakanlığı, Pazartesi günü AB mekanlarının tanınmasını geri almaya hazır olduğunu belirten bir bildiri yayımladı. Bu bildiride; “AB’deki ticaret merkezlerinin, bu tarihten itibaren İsviçre şirketlerinin belirli paylarında alım-satım teklif etmeleri ve kolaylaştırmaları yasaklanacak,” ifadeleri yer aldı.

AB’deki ticaret alanlarına ilişkin koruyucu tedbirin etkinleştirilmesi, yalnızca İsviçre borsa altyapısının işleyişinin korunmasına hizmet ediyor.

İsviçre Borsasının Altyapısının İşleyişiİki tarafın önümüzdeki günlerde yeni şartları kabul etmemesi durumunda, yatırımcılar büyük bir revizyon umuduyla karşı karşıya kalacak. Çünkü İsviçre şirketleri piyasa değeri ile Stoxx 50 endeksinin beşte birini oluşturuyor.

AB birkaç yıl boyunca İsviçrelilerin AB pazarına erişimini kaybetmeden göçmenlik gibi yükümlülüklerden istifade etmemesi için Brüksel ve Bern arasındaki ilişkileri düzenleyen yüzlerce ikili anlaşmayı birleştiren yeni bir çerçeve uygulamaya çalışıyor.

AB’nin pazarlık çipi, İsviçre şirketlerinin AB borsalarında işlem görmelerine izin vererek piyasaya erişim veya eşdeğerliği sağlama şeklinde bir değişiklikti.

AB Pazarlık Çipiİsviçre 2017 yılının sonunda Brüksel’in taleplerini kabul etmek için bir yıllık uzatma ve 30 Haziran Pazar günü sona erecek olan 2018 sonunda altı aylık bir uzatma daha aldı. Zürih merkezli Porta Advisors’ın ortağı Beat Wittmann, İsviçreli ilişkilerin yıpranmasından daha fazla kaybedeceğini söyledi.

Wittmann, “İsviçre her iki tarafa da oldukça iyi hizmet veren en karmaşık ikili düzenlemeye sahip ve açıkçası İsviçre sadece bununla kaçtı. Çünkü ekonomik olarak ihtiyatlıyız, finansal olarak ihtiyatlıyız ve ihracata duyarlıyız, ancak masada büyük bir güç değiliz,” dedi.

Wittmann, denklik tartışmasının büyük resmin sadece küçük bir kısmı olmasına rağmen sorunun bu sonbaharda İsviçre seçimlerinden önce ısınmakta olduğunu belirtti. Milliyetçi ve popülist güçlerin, AB karşıtı duyarlılıktan yararlanmak istediğine de vurgu yaptı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum