Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Londra Borsası 27 Milyar Dolar Karşılığında Refinitiv’i Borçlarıyla Birlikte Satın Aldı

Londra Borsası (LSE), Refinitiv adlı şirketi 27 milyar dolarlık satın alım gerçekleştirdiğini bildirdi.
Londra Borsası 27 Milyar Dolar Karşılığında Refinitiv’i Borçlarıyla Birlikte Satın Aldı

Geçtiğimiz aylarda Londra Borsası, Avrupa Birliği ile yaşanan siyasi durgunluk sebebiyle İsviçre hisse senetlerini listesinden çıkarabileceğini duyurmuştu. Ülke borsası tarafından yayımlanan duyurudan edinilen bilgiye göre İsviçre şirketleri tarafından ihraç edilen 254 hisse senedinde işlemlerin durdurabileceği söz konusuydu.

Londra Borsası, Refinitiv’i 22 milyar sterline karşılık gelen 27 milyar dolarlık bir bedel karşılığında satın aldığını açıkladı.

Refinitiv 27 Milyar Dolar Karşılığında Satın Alındı

Londra Menkul Kıymetler Borsası, finansal veri şirketi Refinitiv’i satın almak için 27 milyar dolarlık teklifini iki gün önce sunmuş, ardından grubun hisseleri tüm zamanların en yüksek seviyesine yükselmişti. Şirketler, bankalar ve yatırımcılara haber, veri ve analitik bilgi akışı sağlayan Refinitiv, borçları da dahil olmak üzere, Londra Borsası’nın en önemli şirketi The London Stock Exchange Group (LSE) tarafından satın alındı. Borsanın ödemeyi kabul ettiği 27 milyar dolar tutarındaki satın alma bedelinin 12.5 milyar dolarıyla Refinitiv’in birikmiş borçlarının ödeneceği öğrenildi.

LSE Başkanı Don Robert, bu satın almanın Londra Borsası için çok büyük önem taşıdığını vurguladı.

cÖte yandan Refinitiv, geçtiğimiz yıl Blackstone Group tarafından satın alınmış, Thomson Reuters’ın finansal ve risk biriminin %55’lik kısmı bu payı oluşturmuş ve ardından ismi Refinitiv olarak değiştirilmişti.

Ayrıca dünya çapında finans sektörünün en kapsamlı bilgi aktarıcılarından biri olan Refinitiv, New York’un eski Valisi milyarder Michael Bloomberg’e ait olan Bloomberg terminallerinin en güçlü rakiplerinden biri olarak biliniyor.

Tüm bunlarla birlikte Refinitiv, Eikon markası altında borsa veri sağlama hizmeti verirken, Türkiye de dahil pek çok ülkede Thomson Reuters adlı haber ajansıyla birlikte finans terminal alanında da hizmet sağlıyor. Şirketin LSE tarafından satın alınmasıyla birlikte ABD’li Bloomberg ile veri sağlama sektöründe karşı karşıya geldi.

Edinilen bilgiye göre LSE, Bloomberg tarafından hakim olunan ABD pazarına giriş yapmayı hedefliyor. Ayrıca Refinitiv, 2018 yılında kurulmuş olmakla birlikte Blackstone Group LP %55 hissesine ve Thomson Reuters de %45 hissesine sahip olup ikisinin ortak mülkiyeti olarak biliniyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum