Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Logitech’te Enflasyon Etkisi: Üçüncü Çeyrekte Satışlar Düştü

Bilgisayar ekipmanı üreticisi Logitech, üçüncü çeyrek raporunu paylaştı. Şirket ürün satışlarında yüzde 20’yi aşan düşüş bildirdi.
Logitech’te Enflasyon Etkisi: Üçüncü Çeyrekte Satışlar Düştü
HABER GİRİŞ

Bilgisayarlar için çevre birimi üreten dünyanın önde gelen şirketlerinden Logitech, üçüncü çeyrek mali raporunu paylaştı. Firma üçüncü çeyrek satışlarının yüzde 22 düştüğünü belirterek, ticari müşterilerin yavaşlama endişeleri nedeniyle yeni ekipman satın alma duraksadığını gösteren ön sonuçlarını doğruladı.

Şirket, COVID-19 kısıtlamaları sırasında ev ofis ürünlerine ve bilgisayar oyun cihazlarına güçlü bir talep gördü, ancak ülkeler kısıtlamaları kaldırdıkça ve yüksek enflasyonun maliyetleri artırması nedeniyle azalan bir ivmeye maruz kaldı.

Gelirlerde COVID-19 Etkisi

Logitech, COVID-19’un yeniden artış göstermesi ve şehirlerin kapatıldığı için Çin’deki fabrikaları için bileşen temin etmekte yaşanan zorluklardan da etkilendi. Şirketin Aralık sonuna kadarki üç aylık satışları 1,27 milyar dolara geriledi. Şirketin 11 Ocak’ta yayınlanan ön rakamları, satışlarının 1,26 ila 1,27 milyar dolar arasında düştüğünü ortaya koymuştu.

İşletme geliri, bir yıl önceki 302 milyon dolardan yüzde 32 düşüşle 204 milyon dolara geriledi. Daha önce 198 ila 203 milyon dolar aralığında ön işletme geliri bildirilmişti.

Logitech İcra Kurulu Başkanı Bracken Darrell, “Bu üç aylık sonuçlar, döviz kurları ve enflasyonun yanı sıra düşük işletme ve tüketici harcamaları dahil olmak üzere mevcut zorlu makroekonomik koşulları yansıtıyor” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Şirket düşen satışlara rağmen 2023 mali görünümünde bir değişiklik yapmadı. Yıllık satışların Mart ayının sonuna kadar olan 12 ayda yüzde 13 ila yüzde 15 düşmesi ve 550 ila 600 milyon dolar arasında işletme geliri gerçekleşmesi bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.