Yatırım yapmaya başla!

Logitech’in Kablosuz Ürünlerindeki Güvenlik Açığı Korsanlara Davetiye Çıkarıyor

Sektörün önde gelen çevresel ekipman üreticisi Logitech’in kablosuz ürünlerindeki USB aygıtında güvenlik açığı ortaya çıktı.
Logitech’in Kablosuz Ürünlerindeki Güvenlik Açığı Korsanlara Davetiye Çıkarıyor

Bilgisayarlara klavye, mouse, kamera ve daha pek çok çevresel ekipman desteği sağlayan Logitech, bu alanda büyük pazar payına sahip. Şirket geliştirdiği ürünler ile kullanıcı deneyimine yönelik çok daha kaliteli ürünler üretiyor. İsviçre merkezli şirket kablosuz ürünlerini milyonlarca kullanıcıya sunuyor.

Günümüzde özellikle klavye mouse ürünleri neredeyse tamamen kablosuz teknolojiye sahip oldu. Oyuncular için düşük tepkime süresi adına halen kablolu ürünlerin sunulmasına ise devam ediyor. Ancak şirket bu sefer bir güvenlik açığı ile gündeme geldi.

Konuya yönelik çalışma yapan bir güvenlik araştırmacısı, Logitech’in kablosuz ürünlerinde yüksek riske sahip güvenlik açığına rastladı. Fare ve sunum ürünlerinin bilgisayarlar ile bağlantısı küçük USB aparatlar ile sağlanıyor. Söz konusu güvenlik riskinin ise bu aygıtlarda olduğu ortaya çıktı.

Kablosuz USB Ürünlerinde Güvenlik Riski

Kablosuz USB Ürünlerinde Güvenlik Riski

Kablosuz çevresel ürünleri ile Logitech son yıllarda yüksek teknolojiye sahip modeller sunuyor. Şirketin yeni nesil ürünlerinde Unifying adı verilen teknoloji ile kablosuz bağlantı kurduğu bilinior. 2.4 GHz frekans bandında çalışan bu kablosuz bağlantının, söz konusu teknolojiye sahip tüm ürünlerin güvenlik riskinden etkilendiği belirtildi.

Geliştirilen Unifying alıcılar kablosuz klavye+mouse setlerde tek bir aygıt ile bağlantı kurma imkanı sağlıyor. Yaklaşık 10 yıldır kablosuz ürünleri arasında bu şekilde bağlantı kuran Logitech, bu sefer güvenlik riski ile gündeme geldi. Araştırmaya göre korsanlar bu aygıtlar vasıtası ile klavye ve mouse gibi ürünlerin kontrolünü sağlayabilir.

Logitech Sessiz Kalmayı Tercih Ediyor

Logitech Sessiz Kalmayı Tercih Ediyor

Güvenlik araştırmacısı Mengs, Unifying teknolojisine sahip USB alıcıların hackerlar tarafından ele geçirildiğini ve tüm girişleri görebildiğini söyledi. Konuyla ilgili şirketi bilgilendiren araştırmacı, kendisine herhangi bir geri dönüş yapılmadığını ifade etti. Logitech’in sessizliği bu güvenlik açığına dair herhangi bir yama yayınlanmayacağı yorumlarının yapılmasına neden oldu.

Bilindiği üzere ülkemizde de olmak üzere dünya genelinde özellikle klavye mouse kullanımında Logitech büyük paya sahip. Bu ürünlerin çoğunluğunun kablosuz olduğunu düşünecek olursak, söz konusu güvenlik riski milyonlarca kullanıcıyı etkileyebilecek potansiyele sahip. Önümüzdeki günlerde Logitech’ten güvenlik açığına dair herhangi bir yama yayınlanır mı bekleyip göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum