Yatırım yapmaya başla!

Wall Street’in En Güçlü CEO’larından Lloyd Blankfein’ın Halefi David Solomon Olacak!

ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs’ın yeni CEO’su, kaynaklara göre David Solomon olacak. Detaylar haberimizde;
Wall Street’in En Güçlü CEO’larından Lloyd Blankfein’ın Halefi David Solomon Olacak!

Ünlü Wall Street CEO’su Lloyd Blankfein’ın 2006’dan bu yana devam ettiği görevinden ayrılacağı yönündeki iddiaları aylar önce duymuştuk. İlk olarak The Wall Street Journal’da yer alan haberde; Lloyd Blankfein’ın Goldman Sachs’ın CEO’luk koltuğundan kalkmaya hazırlandığı belirtilmiş, ünlü yöneticinin yıl sonuna kadar görevden ayrılacağı söylenmişti.

Blankfein’dan boşalan koltuğu ise şirketin eş başkanlarından Harvey Schwartz’ın ya da David Solomon’un dolduracağı öne sürülmüştü. Fakat iddialardan kısa süre sonra Goldman Sachs’tan yapılan açıklamayla Schwartz’ın emekli olacağı duyurulmuş, böylece geriye tek seçenek kalmıştı.

Bu noktada söylentilerin gerçek olmaya doğru ilerlemesi dikkat çekti çünkü görevi Solomon’un devralacağı bildirildi.

Goldman Sachs CEO'su David Solomon OlacakAdı açıklanmayan kaynakların verdiği bilgilere göre; David M. Solomon’un Blankfein’ın görevini en kısa sürede devralacağı belirtildi. Hatta Goldman Sachs’ın haberi bu hafta başında vermesinin beklendiği, Wall Street’in en güçlü CEO’larından biri olan Blankfein’ın halefinin Solomon olacağını duyurması gerektiği kaydedildi.

Öte yandan; Solomon’un yeni CEO olacağı duyurulsa bile 12 yıl boyunca rekor kazançlara başkanlık eden Blankfein’in ara dönemde görevi sürdüreceği aktarıldı.

David Solomon Goldman Sachs Yeni CEO'su Olacakİlaveten; Salı günü ikinci çeyrek kazanç raporlarını yayımlaması beklenen Goldman Sachs’ı yaz ortasında planlarını resmileştirmeye iten şeyin ne olduğu konusu, kafaları epey karıştırdı. Kaynakların da bu konuda bilgi sahibi olmamaları, olayı iyice dikkat çekici hale getirdi.

Neticede; Goldman Sachs’ın 2017 yılında 24 milyon dolar kazanan CEO’su Lloyd Blankfein, şirketi yıllarca başarılı bir şekilde yönetmişti.

Lloyd Blankfein Görevden Ayrılacak 2008 mali krizine yön verip Goldman Sachs’ın iş modelini yeniden şekillendiren Blankfein’ın görevinden ayrılacak olması, bu gibi nedenlerden dolayı yatırımcıları haliyle endişelendirdi. Çünkü Solomon’un Blankfein kadar iyi bir yönetici olup olmayacağı hususu tartışmalıydı.

Bu noktada; David Solomon’un yatırım bankeri ve müzik yapımcısı nitelikleriyle tanındığını belirtelim. Kendisi Bear Stearns’in çürük tahvil bölümünde uzun süre yöneticilik yapmış, 1999’da ise kaldıraçlı finans ekibiyle çalışmak için Goldman Sachs’a katılmıştı.

2006’da yatırım bankasının eş başkanı olarak seçilen Solomon, 2016’da ise şirketin eş başkanı olmuştu. Eş başkanlığa getirilmesinden yalnızca bir yıl sonra da Goldman Sachs’ın tek başkanı olmayı başardı. Kısacası; Blankfein’ın yerini alacak ismin Solomon olması kaçınılmazdı denilebilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum