Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Litvanyalılar, Ukrayna Ordusuna Destek için Bağış Topluyor

Litvanyalılar, Ukrayna’nın Rus birliklerinin saldırılarına karşı mücadelesine destek amacıyla drone almak için bağış kampanyası yapıyor.
Litvanyalılar, Ukrayna Ordusuna Destek için Bağış Topluyor
Yorum

ABD ve Avrupa Birliği ile birçok Batılı ülke, Ukrayna’nın Rusya’nın saldırılarıyla mücadele edebilmesi için sayısız destek açıkladı. Bunlar askeri ekipman desteğinin yanından, insan yardımı ve ülkenin ekonomisini toparlaması için oluşan desteklerden meydana geldi.

Litvanyalılar ise Ukrayna’ya askeri insansız hava aracı Bayraktar TB2 satın almak için bağış kampanyası başlattı. Sadece üç gün içinde 3 milyon Euro toplandığı ve gerekli olan miktarın 5 milyon Euro olduğu belirtildi.

Kampanyaya destek olan bir kişi “Bu savaş başlamadan önce hiçbirimiz silah alacağımızı düşünmüyorduk. Ama şimdi bu normal bir şey. Dünyanın daha iyi olması için bir şeyler yapılmalı.” ifadesini kullandı.

Türk şirketi Baykar tarafından üretilen insansız hava araçları Ukrayna ordusu tarafından kullanılırken, Bayraktar TB2’den fırlatılan bir füze geçtiğimiz günlerde bir Rus gemisini imha etmişti.

Ukrayna’nın Litvanya Büyükelçisi Beshta Petro, “Sıradan insanların Bayraktar gibi bir şey satın almak için para topladığı tarihteki ilk vaka bu. Eşi görülmemiş, inanılmaz.” dedi.

“Rus ordusunun katili” tanımlaması yapılan Bayraktar, lazer güdümlü yüksek hassasiyetli bombalar ve uzun menzilli havadan karaya tanksavar füzeleri taşıyan insansız bir taktik savaş uçağı.

Ukrayna savaşı sırasında etkili bir şekilde kullanılan Bayraktar, Rus birliklerine ait birçok tankı, füze rampalarını ve karakolları imha etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu