Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Liselerde Gözü Korkutulmuş Çocukları, Yalnızlıktan Kurtarmak için Üretilen Mobil Uygulama

Liselerde Gözü Korkutulmuş Çocukları, Yalnızlıktan Kurtarmak için Üretilen Mobil Uygulama

Ülkemizde çocuklar, okullarında her ne kadar gözleri korkutulup sindirilse de, başkalarını bu durumdan haberdar edemiyorlar. Ya çekiniyor ya da utanıyorlar. Hal böyle olunca, bu zorbalığı yapan çocuklar da dozunu arttırarak devam ediyorlar. Çocukların söylememe nedenleri ise genelde aile yapılarına dayanıyor. Sonuçta Türkler olarak, bize karşı yapılan bir şeyin altında kalmak istemeyiz ve aynı şeyi çocuklarımız için de isteriz. Güçlü bireyler haline gelmeleri ve kendilerini savunabilecek potansiyele erişmeleri, en büyük arzularımızdan bir tanesidir. Durum böyleyken de çocuklar, ailelerine okulda birisinin paralarını aldığını, rahatsız ettiğini veya ezdiğini söylemekten çekiniyor. Genellikle bu tarz hareketlere maruz kalan öğrenciler, yeni gelenler, çalışkanlar ve sessiz sakin tipler oluyor. Arkadaş edinmeleri bir hayli zor olduğu için onların gözünü korkutmak çok daha kolay gibi düşünülüyor. Neyse ki, Amerikalı Natalie Hampton bu konuda sessiz kalmamış.

“Bizimle Otur (Sit With Us)” Adlı Mobil Uygulamanın Ortaya Çıkışı

“Bizimle Otur (Sit With Us)” Adlı Mobil Uygulamanın Ortaya Çıkışı16 yaşındaki bu ufak kız, ailesinin taşınması ile beraber yeni bir okula geçmek zorunda kalmış. Öğle aralarında ise arkadaş edinme çabaları, reddedilme ve dalga geçilmeyle sonuçlanmış. Sonrasında ise bu durum biraz daha abartılarak okulda “görmezlikten gelinen kişi” konumuna gelmiş. Her öğlen yemeklerini tek başına yemek zorunda kalan genç kız, bu durumdan sıkıldığını ve düzeltmek istediğini söylemiş.

İşte, durum bu hale gelince genç kız, kendisi gibi okullarda dışlanmış ve alay konusu olmuş yalnız öğrencileri bu uygulama ile bir araya getirmeyi amaçlamış. Tek isteğinin arkadaş bulabilmek olduğunu “kimse yalnız kalmak zorunda değil, herkes kendisine bir arkadaş bulabilir ve benim de amacım buydu” sözleriyle anlatmıştır. Peki, uygulamanın amacı ne? Kimsenin iletişim kurmakta sıkıntı çeken kişilerin, uygulama üzerinden kendileri gibi yalnız kalan ve insanların arasına almak istemediği kişileri bulmak. Uygulamanın okulunda popülerleşmeye başladığını dile getiren Natalie, “artık öğlenleri beraber yiyoruz ve çok eğleniyoruz” demiştir.

“Bizimle Otur (Sit Wih Us)” Artık iTunes’te!

“Bizimle Otur (Sit Wih Us)” Artık iTunes’te!Uygulama her ne kadar çekirdek aşamada da olsa, inanılmaz derecede ilgi çekmekte ve Natalie’nin okulu dışında da giderek popülerleşmekte. Hatta Natalie, bazı öğrencilerin kendisine teşekkür ettiğini belirtmiştir. Çok güzel bir duygu olsa gerek. Uygulamanın ilgi çekmesinin sebeplerinden biri de, tamamen ihtiyaca yönelik olmasıdır. Bazı öğrenciler; sonunda arkadaş edinmeye başladıklarını ve çevrelerinde insan olmasının güzel bir duygu olduğunu söylemişlerdir. Sonunda yemeklerini yalnız yemeyen ve bir arkadaş grubuna dahil olan insanlar, günden güne öz güven kazandıklarını ve gözlerini korkutmanın artık o kadar da kolay olmadığını söylemekten çekinmediler.

Uygulamayı kullanmak da oldukça kolay. Tek yapmanız gereken şey üye olduktan sonra, nerede olduğunuzu belirtmek ve bir yemek masası oluşturarak insanların size katılmasını beklemek. Eğer, bu size stresli geliyorsa çoktan açılmış olan bir masaya da katılabilirsiniz.

Uygulama henüz Türkiye’de kullanılmamaktadır! Çekirdek aşama tamamlanıp, sistem tam olarak oturduğunda, umarım ülkemizde de popüler hale gelir. Arkadaş edinmekte zorluk çeken ve okulda zorbalığa, hatta kaba kuvvete maruz kalan öğrenciler için muhteşem bir uygulama.

Şahsen harika bir uygulama olarak görüyorum, uygulama tamamen ihtiyaca yönelik olduğu için de inanılmaz derecede kullanışlı. Eğer ülkemizde de yaygın bir hale gelirse çok iyi olacağını düşünüyorum. Sonuçta kimse yalnız kalmayı hak etmiyor. Herkesin güvenebileceği, konuşabileceği ve onlara zor durumda arka çıkacak arkadaşlara ihtiyacı vardır. Uygulamadan ötürü bir teşekkür de bizden Natalie’ye olsun. Erken yaşta böyle bir fikirle çıkagelmek, gelecek için de ümitlendiriyor. Ülkemizde de bu tarz yaratıcı uygulama fikirlerinin ortaya çıkmaması için hiçbir sebep yok.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum