Yatırım yapmaya başla!

Lipstick Effect ve Çin’in Lüks Sevdasıyla L’Oreal 10 Yılın En Güçlü Büyümesini Kaydetti

Fransız kozmetik devi L’Oreal, Cuma günü 10 yıldan fazla bir süre içindeki en yüksek satış artışını açıkladı. Detaylar haberimizde;
Lipstick Effect ve Çin’in Lüks Sevdasıyla L’Oreal 10 Yılın En Güçlü Büyümesini Kaydetti

Çin’in lüks ürünlere olan güçlü talebi, Fransız kozmetik üreticisi L’Oreal’in 2018’de son 10 yıldan fazla bir süre içindeki en güçlü satış artışını kaydetmesini sağladı. Güçlü sonuçların ardından bir röportaj veren L’Oreal CEO’su Jean-Paul Agon, bu seviyedeki büyümenin sürdürülebilir olmaması için hiçbir neden olmadığını söyledi.

“Pazar hızlandı ve 2019’da güçlü kalabilir. Bu güçlü büyüme için Asya, e-ticaret, seyahat perakendeciliği, cilt bakımı gibi nedenler var ve tüm bu nedenler 2019’da burada kalacak, dolayısıyla yeni yıl için oldukça iyimseriz” diyen CEO, otomotiv ve teknoloji gibi sektörlerdeki düşüşlerin L’Oreal’in bu yılki büyümesini desteklemeye yardımcı olabileceğini aktardı.

Jean-Paul Agon ayrıca insanların fahiş satın alımlar için gelirlerinden daha az para ayırdığını da belirtti.

Jean-Paul Agon Lipstick Effect Açıklaması

Bunun ünlü lipstick effect olduğunu dile getiren Agon, terimi insanların arabalar ya da daireler gibi pahalı eşyalara daha az para harcadığında, daha fazla kullanıma hazır gelir elde ettiklerini ve kendilerini güzel ürünlerle şımartmak istediklerini söyleyerek anlattı. Bunun onlar için kesinlikle olumlu olabileceğini vurguladı. 2018’de L’Oreal için kilit büyüme faktörünün Çin’in lüks ürünlere yönelik devam eden talebin benzer nitelikte satışların 24.1 oranında arttığı Asya Pasifik bölgesi gibi yeni marketlere bağlı olduğunu bildirdi.

Bununla birlikte Agon, dünyanın ikinci en büyük ekonomisinde yavaşlama ihtimalinden endişe etmediğini de dile getirdi.

Jean-Paul Agon Çin Yavaşlaması Endişe Etmiyor

Bu güçlü tüketimin bir nedeni olduğunu söyleyen CEO; “kendilerini gerçekten şımartmak isteyen yüz milyonlarca tüketici var, Ayrıca Çin’de her fiyattan ürünümüz var, L’Oreal Paris Çin’in bir numaralı güzellik firması ve Maybelline bir numaralı makyaj markası, dolayısıyla herkes için ürünümüz var ve hala kendimizden çok eminiz” dedi.

Öte yandan, L’Oreal’in güçlü genel satışlarına rağmen daha köklü pazarlarındaki rakamlar daha yassıydı. Batı Avrupa’daki benzer nitelikteki satışlar 2018’de yüzde 0.3 azalırken, Kuzey Amerika’daki satışlar yüzde 2.7 artmıştı.

“Avrupa pazarı ve genel olarak ekonominin, geçtiğimiz 12 ay boyunca düz olduğu ve bunun güzellik pazarında kendisini yansıtması sır değil” diyen Agon, “Avrupa ekonomisinin gelecek yıl hız kazanacağı gerçeğine bahse giremeyiz ancak daha fazla pazar payı elde edip kendi büyümemizi hızlandıracağımıza bahse giriyoruz” ifadeleriyle kendilerine ne kadar güvendiklerini belli etti. Son olarak da şu açıklamayla olumluluk seviyesini gösterdi: “Bir yerlerde her zaman parlak bir nokta vardır ve biz o parlak noktadan her zaman faydalanabiliriz, bu yüzden hiç karamsar ya da endişeli değilim.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum