Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

LinkedIn İş Gücünü Azaltırken Çin’deki Hizmetini Sonlandırıyor

Sosyal medya platformu LinkedIn, işten çıkarma dalgasına katılıyor. Şirket Çin odaklı uygulamasını ise kapatacağını açıkladı.
LinkedIn İş Gücünü Azaltırken Çin’deki Hizmetini Sonlandırıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Microsoft’un sahibi olduğu iş odaklı sosyal medya uygulaması LinkedIn, talep dalgalanmaları nedeniyle 716 kişiyi işten çıkaracağını ve aynı zamanda Çin odaklı uygulamasını aşamalı olarak kapatacağını açıkladı.

20.000 çalışanı olan LinkedIn, geçen yıl her çeyrekte gelirini artırdı, ancak zayıflayan küresel ekonomik görünümün ortasında işçi çıkarma konusunda ana şirketi de dahil olmak üzere diğer büyük teknoloji şirketlerine katıldı. LinkedIn, 2016 yılında Microsoft tarafından 26 milyar dolara satın alınmıştı.

Veriler son altı ayda dünya çapında 270.000’den fazla kişinin işten çıkarıldığını gösteriyor. LinkedIn, reklam satışları yoluyla ve ayrıca potansiyel müşterileri bulmak için ağı kullanan işe alma ve satış profesyonellerinden abonelik ücreti alarak gelir sağlıyor.

LinkedIn CEO’su Ryan Roslansky, çalışanlara yazdığı bir mektupta, satış, operasyon ve destek ekiplerindeki rolleri azaltma hamlesinin, şirketin operasyonlarını düzene sokmayı amaçladığını ve daha hızlı kararlar alınmasına yardımcı olacağını söyledi.

Yeni İstihdam Yaratılacak

Pazar ve müşteri talebinin daha fazla dalgalanması ile gelişmekte olan pazarlara daha etkin bir şekilde hizmet verilmesi nedeniyle tedarikçilerin kullanımını genişlettiklerini sözlerine ekledi. Roslansky, mektupta değişikliklerin 250 yeni istihdam yaratacağını ve kesintilerden etkilenen çalışanların bu roller için başvurabileceklerini söyledi.

Şirket ayrıca Çin odaklı InCareers adlı uygulamanın, 9 Ağustos’a kadar kullanımdan kaldırılacağını duyurdu. Açıklamada, InCareer’in şiddetli bir rekabet ve zorlu bir makroekonomik ortamla karşı karşıya kaldığı vurgulandı.

Teknoloji sektöründe daha önce Amazon, Meta, Alphabet gibi pek çok dev şirket işten çıkarma kararları almıştı. Alınan bu kararlarda, yüksek enflasyon sonucu Federal Rezerv’in sıkı faiz politikasına geçmesi başrol oynadı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu