Yatırım yapmaya başla!

Limitsiz İnternet Tarifeleri Enflasyonu Olumsuz Etkileyecek

AKK’nin kaldırılması ile uygulanmaya başlayacak olan internet tarifelerinin, tüketici fiyat endeksinde baskı oluşturması öngörülüyor. Detaylar şöyle…
Limitsiz İnternet Tarifeleri Enflasyonu Olumsuz Etkileyecek

Yapılan yeni düzenleme kapsamında Türkiye’de 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren internette adil kullanım kotası (AKK) uygulamasının kaldırılacağı bildirilmişti. Ancak yavaş yavaş açıklanmaya başlayan yeni tarifelerin fiyatları birçok kişinin bütçesini zorlayacak şekilde yüksek.

Edinilen biliye göre 100 Mbps bağlantı hızı için şu anda 98 lira olan paket fiyatları, yılbaşından sonra iki buçuk kat artış gösterecek. Bu durumun ise tüketici fiyatları endeksi üzerinde doğrudan baskı oluşturması bekleniyor.

Yeni aboneler 100 Mbps’lik bir internet paketi için 350 TL’ye varan ücretler ödemek zorunda kalacak.

Halihazırda taahhüdü olan kullanıcıların paket fiyatlarında değişiklik yapılmayacak fakat yeni üyeler veya sözleşmesinin yenilenme tarihi gelenler için durum biraz farklı. Şu anda 100 Mbps’lik internet paketi için 98 TL ödeyen kişiler, yeni yılın gelmesiyle birlikte 350 TL’yi bulan rakamları gözden çıkarmak zorunda kalacak. Söz konusu fahiş artışın ise enflasyonu ciddi boyutta olumsuz etkileyeceği yorumlanıyor.

İnternet ücretindeki yıllık artış oranı %2,4 iken, AKK uygulamasının kalkması ile %250’leri bulacak.

Türkiye İstatistik Kurumu 2017 yılının Kasım ayında ülke geneli internet ücretinin 54,1lira, 2018 Kasım’ında ise 55,38 lira olduğunu bildirdi. AKK’nin kalkması ile ortaya çıkacak yeni tarifeler incelendiğinde, özellikle de yüksek hızdaki internet bağlantılarında aylık artış oranı %250’yi buluyor. Söz konusu artışın enflasyon sepetinde yer alan haberleşme grubunun etkisiyle TÜFE’de kayda değer oranda bir artışa yol açması kaçınılmaz olarak görülüyor.

Ana harcama gruplarından olan haberleşmenin TÜFE’deki ağırlığı 3,91 puan seviyesinde.

Kasım ayında açıklanan enflasyon rakamları %21,62 düzeyinde oldu. Bunun içinde internet fiyatlarının da yer aldığı haberleşme grubunda ise yıllık artış %9,56 olarak açıklandı. Hazine ve Maliye Bakanı Yeni Ekonomi Programı kapsamında 2019 yılında enflasyonun %15,8 olacağını öngördü. 2018 sonu enflasyon beklentisi ise yükseltildi.

Fakat AKK uygulamasının kaldırılmasının ardından devreye sokulacak olan yeni internet tarifesi fiyatları, söz konusu rakamlar üzerinde olumsuz etki yaratarak değişkenlik oluşturacak gibi görünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum