Yatırım yapmaya başla!

Libya’nın Ra’s Lanuf Limanında Çıkan Çatışmalar Petrolü Nasıl Etkiledi?

Libya’nın Ra’s Lanuf Limanında Çıkan Çatışmalar Petrolü Nasıl Etkiledi?

Geçen hafta oldukça sert düşüşler yaşayan ve yatırımcılarını tedirgin eden petrol, yeni işlem haftasında yönünü yukarıya doğru çevirerek tırmanışa geçti. Hatırlanacağı üzere geçen haftaki işlemlerde; Nijerya ve Libya cephesinden petrol ihracatına başlanacağı açıklamaları gelmişti. Bu açıklamaların ardından petrol, bir ayın en düşük seviyesine kadar gerilemişti.

Ancak haftanın ilk işlem gününde petrol, Libya desteğiyle tırmanışa geçmeyi başardı. Son olarak 2014 yılında petrol ihracatı yapan Libya’nın Ra’s Lanuf limanında çıkan çatışmalar, petrolün bugünkü tırmanışının temelini oluşturdu. Vadeli petrol kontratları, haftanın ilk işlem gününde yüzde 1,7 oranında değer kazanmayı başardı. Hatırlanacağı üzere kontratlar, Cuma günkü işlemlerde yüzde 2 oranında sert düşmüştü.

Sydney’de CMC Markets baş piyasa analisti Ric Spooner, petrol piyasasında yaşanan gelişmelerle ilgili olarak görüş bildirdi. Spooner yaptığı değerlendirmede; Libya’da yaşananların petrol piyasasını olumlu yönde etkilediğini belirterek, çatışmaların etkisiyle bir miktar risk kapama işlemlerinin görüldüğünü söyledi. Açıklamalarının devamında ise Spooner, Libya etkisiyle piyasada görülen toparlanmanın hafta ortasına kadar sürebileceğini ifade etti.

Petrol piyasasının bugünkü seyri ise şöyle;

Ekim vadeli Batı Teksas petrolü (WTI) Nymex piyasasında, haftanın ilk işlem gününde 75 sent değer kazandı. Yaşadığı değer kazanımı sonrası WTI, Hong Kong saati ile 10.17’de varil başına 43,78 dolar seviyesine kadar yükseldi. Hatırlanacağı üzere WTI, Cuma günkü işlemlerde 88 sent değer kaybetmiş ve varil başına 43,03 dolar seviyesine kadar gerilemişti. Böylelikle WTI, 10 Ağustos tarihinden bu yana en düşük kapanışını gerçekleştirmişti.

Kasım vadeli Brent petrol ise Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, haftanın ilk işlem gününde 75 sent ya da yüzde 1,6 oranında değer kazandı ve varil başına 46,52 dolar seviyesine yükseldi. Hatırlanacağı üzere Brent petrol, Cuma günkü işlemlerde 82 sent ya da yüzde 1,8 oranında değer kaybı yaşayarak varil başına 45,77 dolar seviyesine gerilemişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum