Yatırım yapmaya başla!

Libya’da Artan Çatışmalar Petrolde Büyük Bir Arz Şokunu Tetikleyebilir

Libya'da artarak devam eden çatışmaların, petrol piyasasının bir sonraki büyük arz şokunu tetikleyebileceği söyleniyor.
Libya’da Artan Çatışmalar Petrolde Büyük Bir Arz Şokunu Tetikleyebilir

Libya, General Khalifa Haftar’ın Libya’nın BM tarafından tanınan hükümetinin evine karşı sürpriz bir saldırı başlatması nedeniyle sürekli bir direniş halinde. Analistlerin yaptığı açıklamalara göre; enerji piyasası yatırımcıları, Libya’da süren mücadelenin potansiyel etkisini açıkça hafife alıyorlar.

Ülkenin yoğunlaşan çatışması, OPEC üreticisinin petrol arzını neredeyse tamamen yok etme tehdidinde bulunuyor.

OPEC Petrol Arzı TehdidiSavaşta en az 460 kişi hayatını kaybetti, 2400’den fazla kişi yaralandı ve 75 bin kişi evlerinden zorla uzaklaştırıldı. Haftar’ın Pazar günü yaptığı açıklamada, Libya Ulusal Ordusu’nun Trablus’u Başbakan Fayez al-Serraj’ın Ulusal Anlaşma Hükümeti’ne sadık savaşçılardan alması için yaptığı savaşta kilitlendiğini bildirildi.

Ülkedeki petrol üretiminin bozulması, Trablus çevresindeki kavgaların nasıl geliştiğine bağlı. PVM Oil Associates’in petrol analisti Stephen Brennock yayımladığı bir araştırma notunda, “Huzursuzluğa siyasi bir çözüm bulma konusunda diplomatik çabalar, şimdiye dek boşuna olduğunu kanıtladı. Başka bir deyişler, silahlı fraksiyonlar meşruiyet, kontrol ve en önemlisi Libya’nın petrol servetinin bir payı için mücadele etmeye devam edecekler,” dedi.

Brennock, güvenliğin kötüye gittiğini söylerken, Libya krizinde arz şoku için şartların giderek olgunlaştığını söyledi.

Güvenlik Kötüye Gidiyor6,4 milyonluk Kuzey Afrika ülkesi, uzun zamandır lider Muammer Kaddafi ve bunun ardından merkezi iktidardaki çöküşü yasaklayan 2011 devriminden bu yana enerji endüstrisini yeniden inşa etmek için mücadele ediyor. Ülkenin başkentinde yenilenen mücadele olasılığı, OPEC üreticisinin petrol piyasaları için önemini ve arzının kırılganlığını vurguladı.

Şu anda, Libya’nın petrol bölgesi, çatışmadaki son gelişmelerden önemli ölçüde etkilenmiş görünmüyor. Nitekim, ülkenin ham üretimi, OPEC tarafından incelenen ikincil kaynaklara göre; Nisan ayında günlük 71 bin varil artarak günlük 1,176 milyon varile yükseldi.

Libya Ulusal Petrol Şirketi (NOC) Başkanı Mustafa Sanalla, şiddetin ülkenin petrol sektörünün yüzde 95’ini silebileceği konusunda uyardı.

NOC Sektörün Yüzde 95'i SilinebilirStandard Chartered küresel emtia başkanı Paul Horsnell, “NOC başkanının söylediklerini düşünüyorum, eğer giderse hepsi gidecek,” dedi. Horsnell, yatırımcıların Sanalla’nın uyarısını açıkça görmezden geldiğini söyledi. Libya’nın şu anda pazarlara girmemiş olan ham arzının neredeyse tamamen silinmesi riskiyle karşı karşıya kaldı.

Ham Petrol Fiyatlarındaki Değişimleri İzlemek için Tıklayın!

Uluslararası gösterge Brent ham petrol Çarşamba öğleden sonra yüzde 2,4’ten daha düşük bir değerle 68,44 dolar seviyesinde işlem gördü. Brent petrolü Nisan’da bu gerginlikler nedeniyle 5 ayın zirvesini görmüştü. ABD West Texas Intermediate ise yüzde 2,6 düşerek 57,61 dolar seviyesinden alıcı buldu.

Horsnell, ciddi bir tırmanış olduğunu ancak henüz tam anlamıyla iç savaşa dönüşmemiş bir tür yarım dünyada olduğumuzu söyledi.

Henüz İç Savaşa DönüşmediLibya 1970’lerde günlük 3 milyon varil üretim gerçekleştiriyordu. Kaddafi’yi yenmesine yardım eden 2011 NATO müdahalesinden önce günde 1,6 milyon varil üretebiliyordu.

Ülkenin nüfusu, Afrika’daki kanıtlanmış en büyük petrol rezervinin üzerinde bulunuyor, ancak pratikte bunlardan hiçbir şekilde faydalanamıyor. BM, ülkenin yaklaşık yüzde 40’ının yoksulluk sınırının altında yaşadığını tahmin ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum