Yatırım yapmaya başla!

Facebook’un Librası Küresel Politika Yapıcılar Tarafından Yeniden Topa Tutuldu

Facebook’un kripto parası Libra, küresel politika yapıcılar tarafından bir kez daha topa tutuldu. İşte son durum;
Facebook’un Librası Küresel Politika Yapıcılar Tarafından Yeniden Topa Tutuldu

Sosyal medya devi Facebook’un geçtiğimiz haftalarda tanıttığı Libra, tartışmaların odak noktası olmaya devam ediyor. Kanun yapıcılar tarafından daha önce de sert sözlerle eleştirilen ve uluslararası toplumun uyarılarıyla karşılaşan Libra, yeniden Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire’nin hedef tahtasına girdi.

Le Maire, bugünkü açıklamasında Libra’nın kripto paraya euro gibi devlet destekli para birimleri ile rekabet etme şansını verecek bağımsız bir para haline gelmesinin söz konusu olmadığı yönündeki yorumlarını tekrarladı.

Fransız Senatosu’na yaptığı konuşmada, Libra’nın devletlerin para birimleriyle rekabet edebilecek egemen bir para birimi haline gelmemesini sağlama kararlığının kesin olduğunu belirtti.

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire Libra Eleştiri“Çünkü şirketlerin özel devletler haline gelebileceğini hiçbir zaman kabul etmeyeceğim” ifadeleriyle de gerekçesini dile getirdi. Senato konuşmasında Fransa’nın Amazon, Google ve Facebook gibi devlerin vergilerini adil bir şekilde ödemesini amaçlayan dijital vergisini ele alan Le Maire, Libra’ya değinmesiyle dikkat çekti. Bununla birlikte Fransız yetkililer, Facebook’un Libra’sı hakkında şüpheli görüş bildirme konusunda yalnız da değillerdi.

Daha bir gün önce FED Başkanı Jerome Powell, sosyal medyanın dijital parası için planlarını durdurmasını istemişti.

FED Başkanı BOE Başkanı EleştiriPowell, Libra hakkında ciddi endişeler olduğunun üzerini çizerek; “Libra mahremiyet, kara para aklama, tüketicilerin korunması, finansal istikrar konularında ciddi endişelere yol açmaktadır, bunlar tamamen ve halka açık şekilde alınması gereken endişeler” demiş, açıklamalarıyla bitcoin de düşüş yaratmıştı. İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney de Libra hakkında yeniden uyarı yapan isimlerden oldu.

Bugün yayınlanan Temmuz ayı Mali İstikrar Raporu’nun ardından yaptığı konuşmada Carney, Libra’nın düzenleyici engellerle karşı karşıya kalabileceğini söyledi. Libra hakkında uyarılarda bulunan küresel politika yapıcılar arasına katılan Carney, daha önce Facebook’un girişimine karşı açık fikirli olduğunu söylese de düşüncesini değiştirmiş göründü.

“Başarılı olursa, sistematik hale gelir çünkü çok fazla sayıda kullanıcıyı içerecektir. Sistemik bir ödeme sistemi iseniz her zaman açık olmanız gerekir, başlangıçta ortaya çıkan sorunlarınız olmaz” diyen Carney, Facebook’un işi öğrenemediğini belirterek ya en başından beri sağlam olması gerektiğini ya da başlamaması gerektiğini aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum