Yatırım yapmaya başla!

Libra Konusunu Tartışmak için 26 Küresel Merkez Bankası Bir Araya Geliyor

Facebook'un kripto parası Libra'yı tartışmak için FED dahil 26 küresel merkez bankasının yetkilisiyle bir araya geldiği duyuruldu.
Libra Konusunu Tartışmak için 26 Küresel Merkez Bankası Bir Araya Geliyor

Facebook’un, şirketin dijital parası Libra ile ilgili sorularını yanıtlamak için Pazartesi günü merkez bankası yetkilileriyle bir araya geldiği bildirildi. Libra temsilcileri, Financial Times gazetesine göre; FED ve İngiltere Merkez Bankası dahil olmak üzere 26 küresel merkez bankası yetkilileriyle görüşmek üzere İsviçre’nin Basel kentinde bulunuyor.

FT, toplantıyı resmen Libra ile Uluslararası Ödemeler Bankası’nın bir parçası olan Ödemeler ve Piyasa Altyapısı Komitesi arasında geçtiğini belirtti.

Libra Uluslararası Ödemeler Bankası ToplantısıOturuma Avrupa Merkez Bankası’nın yönetim kurulu üyesi olan Benoit Coeure’nin başkanlık ettiği söylenirken, bir AMB sözcüsü Basel’de istikrarlı kripto para birimleri ile ilgili bir toplantının yapıldığını doğruladı. Ancak katılımcıların hiçbirini onaylamazken, Facebook da yorum yapmaktan kaçındı.

İlk olarak Haziran ayında açıklanan Libra, bankalar gibi finansal aracılardan geçmek zorunda kalmadan, dünya çapında para transferini kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Ancak sosyal medya devi, küresel düzenleyicilerden ve milletvekillerinden kripto para birimi planlarına karşı acımasız bir tepki ile karşı karşıya kaldı.

Dijital para birimi, Facebook ve Libra Association olarak bilinen İsviçre merkezli bir konsorsiyum tarafından geliştiriliyor. Bu konsorsiyum içinde Visa, Uber ve Coinbase gibi dev isimler de yer alıyor. Bitcoin’den farklı bir dijital defter ile desteklenen Libra, istikrarlı bir değer elde etmek için varlık destekli bir dijital paradır.

Libra’nın kurucuları ve politika yapıcıları arasındaki ilk buluşmada, Facebook’un küresel ödemeleri artırma planları görüşülecek.

Facebook Küresel Planlar KonuşulacakBenoit Coeure, Libra’nın AB’de faaliyet göstermesi için yasal onay sürecinin zorlu olacağı konusunda uyarıda bulunmuştu. Helsinki’de AB maliye bakanları toplantısı sırasında hükümetlerin Libra ve diğer dijital para teknolojilerinin finansal sistemi nasıl dengesizleştireceği ve hükümetler ile merkez bankalarının egemenliğini baltalayacağı konusunda güçlü kaybılar belirttiklerini de söyledi.

Bir yetkili ise Libra’nın kurucularının Ekim ayındaki G7 maliye bakanları için bir rapor hazırlayan bulgular ile para biriminin kapsamı ve tasarımı hakkındaki kilit soruları yanıtlamaya devam ettiklerini söyledi. Libra, kurucuların tüm görüşmeleri düzenleyicilerle karşıladığını söyledi.

Libra, “Libra ağını kurma niyetinin açıklamasından bu yana yaklaşık üç ay sonra dünya genelindeki düzenleyiciler ve politika yapıcılarla bağlantı kurmaya öncelik verdik. Bu etkileşimi memnuniyetle karşılıyoruz ve bu konuşmaları yapmak, paydaşları eğitmek ve geri bildirimlerini tasarımımıza dahil etmek için bilinçli olarak uzun bir pist tasarladık,” ifadelerini kullandı.

Facebook’un dijital para birimi girişimi, oldukça kısa sürede hükümetlerin ve merkez bankalarının dikkatini çekti.

Kısa Sürede Tartışma YarattıFransız Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Libra’nın AB’de faaliyet göstermesinin engellenmesi gerektiğini, uygun düzenlemelerin yokluğunda hükümetlerin parasal egemenliğini tehlikeye attığını belirtti. Le Maire, “Mevcut şartlar altında AB’de Libra’nın gelişimini reddetmeliyiz,” demişti.

Fransa, Libra ve aynı zamanda Coeure’nin de başkanlık ettiği diğer istikrarlı madeni paraları incelemek için hızlı bir şekilde atanmış bir grubu bir araya getiren G7’nin dönem başkanlığını elinde tutuyor.

G20’ye tavsiyelerde bulunan ve ABD Federal Rezerv’inin bir guvernör yardımcısı olan Randal Quarles’in başkanlık ettiği Basel’li bir başka grup olan Mali İstikrar Kurulu, Facebook’un planlarını inceleyeceğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum