Yatırım yapmaya başla!

LG Electronics Dördüncü Çeyrek İşletme Karında Yüzde 80 Düşüş Öngördü

Samsung’un dördüncü çeyrek kazanç tahminlerini düşürmesinin ardından LG de benzer bir uyarıda bulundu. Detaylar aşağıda;
LG Electronics Dördüncü Çeyrek İşletme Karında Yüzde 80 Düşüş Öngördü

Güney Koreli teknoloji devi Samsung’un 2018’in dördüncü çeyreği için kazanç tahminlerini düşürmesinin ardından LG’den de benzer bir açıklama geldi. Güney Kore merkezli LG Electronics bugünkü duyurusunda, şirketin işletme karının bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 80 gerileyebileceğini belirtti ki bu analist beklentilerinin epey gerisindeydi.

Dünyanın ikinci en büyük televizyon üreticisi olan LG’nin geçtiğimiz yılın Ekim – Aralık dönemi için kazanç tahmini 75.3 milyar Güney Kore wonu (67.03 milyar dolar) idi ve bu I/B/E/S Refinitiv anketindeki 387 milyar won olan 11 analistin tahminiyle karşılaştırılacaktı.

LG düzenleyicilere gönderdiği dosyada gelirin muhtemelen yüzde 7 düşerek 15.8 trilyon won olacağını belirtti.

LG Electronics Dördüncü Çeyrek Karında Yüzde 80 Düşüş ÖngördüSöz konusu rakam, analistlerin 16.3 trilyon won olan tahmininin altında kaldı. Dördüncü çeyrek sonuçlarını Ocak ayının sonunda açıklayacağı belirtilen LG, yılın son 3 aylık dönemine dair operasyonların detayları hakkında detaya girmedi. Analistler ise kazançların daha yüksek yıl sonu bonusları ve yeni akıllı telefonlar için pazarlama giderleri tarafından baskılandığı yönünde yorum yaptı.

Counterpoint Research verilerine göre LG, geçen yılın ikinci çeyreğinde küresel akıllı telefon pazarında yüzde 3’lük bir paya sahipti.

LG Electronics Küresel Akıllı Telefon PazarıAynı zamanda analistler, bu duruma muhtemel sebepler arasında artan rekabetle azalan üst düzey televizyonlarının kar marjlarının ve firmanın para kaybetmeye devam eden akıllı telefon işinin olduğunu dile getirdi. Yuanta Securities analisti Lee Jae-yun da; “bu bir sürpriz, LG’nin en son teknoloji TV işi eskisi kadar kar elde etmezken ev aletleri satışları gelişmekte olan pazarlarda ve Çin’de daha kötüydü” yorumuyla dikkat çekti.

Öte yandan, LG’nin öncesinde Samsung’un da dördüncü çeyrek için kazanç tahminlerini düşürmesi dikkat çekti. Nitekim Samsung, bugünkü açıklamasında çeyrek kazançlarında yüzde 29’luk bir düşüşle iki yılın ardından ilk düşüşe işaret etmiş, buna gerekçe olarak da zorlu bellek yongası işini ve artan rekabetle düşük talebin zora soktuğu akıllı telefon pazarlarını göstermişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum