Yatırım yapmaya başla!

LG 2018’de Rekor Kar Elde Ederken Mobil Pazarda Beklentileri Karşılamadı

Güney Koreli teknoloji devi LG, 2018 yılında rekor kar elde etti. Ancak akıllı telefon pazarında beklentilerin çok uzağında kaldı.
LG 2018’de Rekor Kar Elde Ederken Mobil Pazarda Beklentileri Karşılamadı

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olan LG, pek çok farklı alanda aktif olarak faaliyet gösteriyor. Şirket özellikle televizyon pazarında Samsung ile beraber sektörün önde gelen üreticilerinden biri olarak yer alıyor. Güney Koreli teknoloji devi 2018 yılına dair verilerini paylaştı. Açıklanan veriler sonrası şirketin genel bazda büyük rekora imza attığı ortaya çıktı.

Pek çok alanda büyük başarı elde eden mobil pazarda ise beklentilerin altında kaldı. Akıllı telefon piyasasında Samsung, Apple ve Huawei arasındaki sıkı rekabet arasında LG’nin geride kaldığı görülüyor. İşte Güney Koreli teknoloji devinin 2018 yılı karnesi.

Şirket 2018’de Rekor Kırdı

Şirket 2018’de Rekor Kırdı

Şirketin geçtiğimiz yıl itibariyle açıkladığı verilerde rekor gelir elde ettiği görülüyor. Uzmanlar buna başlıca sebep olarak 2017 yılında LG’nin ZKW hisselerinin yüzde 70’ini satın alması gösteriliyor. LG’nin açıkladığı rakamlara göre şirket 2018 yılı içerisinde toplamda 54,4 milyar dolar gelir elde etti. Bu rakama bakıldığında teknoloji devinin bir önceki yıla göre gelirlerini yüzde 10 artırdığı görülüyor.

Genel manada tablo oldukça iyi ancak bu tablo her tablo için geçerli değil. Özellikle son yıllarda akıllı telefon pazarına yönelik geliştirdiği ürünler ile adından söz ettiren LG, bu alanda beklenen başarıyı sağlayamadı. Açıklanan verilere göre mobil sektörde LG, sadece 7 milyar dolar gelir elde etti. Ayrıca opsiyon maliyetinde ise 700 milyon dolardan fazla artış gerçekleşti. Geçtiğimiz yılın son çeyreğine baktığımızda ise şirket 14 milyar dolar gelir elde ederken yıl basında yüzde 7 düşüş yaşadı. Burada mobil pazarda elde edilen başarısızlığa dikkat çekiliyor.

Diğer departmanlara bakacak olursak, eğlence bölümü 14 milyar dolar, ev aletleri 17 milyar dolar, otomotiv bölümü ise 3.8 milyar dolar gelire ulaştı. Güney Koreli teknoloji devinin 2019 yılından beklentileri de oldukça iyi. Geçtiğimiz yıl itibariyle mobil pazarda beklentilerin altında kalan LG, önümüzdeki yıl V5 ThinQ 5G ve G8 amiral gemileri ile rekabete devam edecek. Kuzey Amerika ve Güney Kore’de operatör alanında stratejiler geliştirecek olan LG’nin rakiplerine rağmen nasıl performans göstereceği şimdiden merak konusu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum