Yatırım yapmaya başla!

Lexus ve Yamaha Otomobil Konusunda Değişime Gidiyor!

Lexus ve Yamaha, otomobiller konusundaki görüşlerini Tokyo Show'da açıkladı.
Lexus ve Yamaha Otomobil Konusunda Değişime Gidiyor!

Premium markaların gözdelerinden Lexus ve motosikletlerin yetkili ismi Yamaha, otomobiller konusunda farklı bir yöne kaydıklarını belirttiler. Bahsedilen iki şirket de alanlarında başarıyı yakalamış ve taşıtlarında insanlara farklı yenilikler sunabilmiş oluşumlardır. Lexus, Amerika pazarına giden ve oranın şartlarına göre üretilen bir markadır. Toyota’nın ışığında S Serisi, A8 ve 7 Serisi gibi yerleri belirlenmiş Almalar arasında 4. olarak girebilmiştir.

Keza Yamaha’nın da iki tekerdeki tecrübeleriyle, birçok yarışın galibi olarak görülmektedir. Japonlar otomobil konusunda biraz daha geniş çaplı düşünülmesine karar vermiş ve fikirlerini söylemişler. 2017 yılında Yamaha Sports Ride dört tekerlekli modelinin üretime hazır olduğunu aktarmıştı. Şimdi işler biraz değişmiş. İşte detaylar;

Sports Ride için yeşil ışık yakılmıştı.

2017 yılı öncesinden beri otomobil imal etmeyi planlayan Yamaha, bundan vazgeçtiğini söyledi. 2013 ve 2015’te motosiklet üreticisi Gordon Murray‘ın iStream üretim sistemine dayandırılan Motiv ve Sports Ride konseptleri tanıtılmış, bunların üretim modeli olduğu düşünülmüştü.

Kapılarını yeni açan 2019 Tokyo Motor Show’da konuşan Yamaha sözcüsü Naoto Horie, temel motosiklet iş dünyasının ötesine geçmek istiyorsak, daha fazla bisiklet benzeri mobilite konseptini keşfetmeye tercih edilmesi gerektiğini söyledi.

Horie, “Otomobiller artık uzun vadeli planlarımızda bulunmuyor”. Bu, Başkan Hidaka’nın öngörülebilecek bir gelecek için aldığı bir karardı, zira çok güçlü olan rekabetten sıyrılmak için herhangi bir araba geliştirmenin bir yolunu göremedik. Özellikle spor otomobil meraklıları olarak bizim için büyük çekiciliği vardı, ancak pazar özellikle zor. Şimdi başka fırsatlar görüyoruz.” dedi.

Yamaha da değişen otomobil sektörüne güvenememiş ve yeni oluşumları farklı bir yerde aramak istemiş. Yamaha’nın hızlı ve hafif spor araba dünyasındaki çekingenliği anlaşılabiliyor. Çünkü insanların şu anda hangi araçlara daha çok eğilimli olduğu kestirilemiyor. Bize kalırsa Yamaha, daha fazla elektrik enerjisi üzerinde durarak, alüminyum yapılı, hafif bir spor aracı piyasaya çıkartabilirdi.

Lexus da trendlerin değiştiğini söyleyerek, küçük otomobil imalatının olabileceği sinyalini verdi.

Lexus zaten öncesinde kompakt araçlara karşı bir eğilimin olduğunu göstermişti. LF-SA konseptinin gösterimi ardından bir daha hiç gözükmemesi, şirketin gelecek planlarına eklemesinin göstergesiydi.

Genel Başkan Yardımcısı Koji Sato, “Küçük, şimdi her zaman daha ucuz demek değildir, bu yüzden trendler değişiyor” dedi. “Bunun yapacağımız bir şey olduğunu açıkça söyleyemem, ancak tüm araç fırsatlarına bakıyoruz.” dedi.

Olasılıklarlardan bir tanesi de Toyota’nın Aygo boyutlarında bir model üretilmesi. Lexus için inandırıcı gelmese de olma ihtimali de var. Sato’nun dediği gibi küçük modeller ucuz modeller değil sözleri ardından 3.5 metrelik bir modelin oldukça lüks 2+2 kupa tipinde de yapılabilir.

Kısaca Lexus, ürün gamını genişletmenin peşinde ve bunu da küçük sınıfı oluşturmakla başlayacak. Sedan ve SUV yönünde eksik kalmadığına göre Japon firma normalden hızlı A veya B segment modeli imal edebilir!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum