Paylaşım

Lexus UX Crossover ile Mercedes GLA ve Audi Q3’e Saldırışa Geçiyor!


 

Lexus, LF-1 Limitless SUV konseptinden sonra şimdi de daha coupe yapılı UX Concept Crossover'ı gösterildi. İşte detaylar...

Lexus’un son yıllardaki gösterdiği sedan lüks klasmanından sonra artık ağırlığını SUV – Crossover‘a verdiğini görüyoruz. Premium sınıfı temsil eden Lexus son gösterdiği LF-1 Limitless SUV konsept ile kimlere diş gösterdiğini çok iyi anlamıştık. UX Crossover konsept adında tanıttığı aracı biraz daha alt sınıf crossover modelleriyle yarışacak gibi duruyor.

Söylediğimiz gibi bu yapıda alan taraması yaptığımızda Audi Q3, Mercedes GLA ve BMW X3’ler çıkıyor. Japon Lexus’un tüm yüz hatlarını alan UX, Cenevre Otomobil Fuarı‘na NX Serisinin yeni kasası olarak gelme ihtimalinin üzerinde duruluyor. Eğer ki UX’i yeni NX olarak ele alınırsa yapısal olarak Infiniti dahil rakiplerine geçiş şansı vermeyecektir.

Atletik bir yapı verilen UX’in görünümü gerçekten kusursuz.

Farlar yine Lexus’un bumerang alışkanlığını bırakmadığını söylüyor.

Toyota CH-R’ın coupe görüntüsü olan profilinde UX Crossover’ın arka kapıları sanırım ters açılı olamayacak.

UX Crossover olduğundan daha büyük gözükmesi adına geniş tutulan çamurluk açılarına büyük lastikler yerleştirilmiş.

Dediğimiz gibi yapısal olarak coupe bir platformda düşünülmüş.

Arka kısımda D sütundan başlayan ince formlu Led stoplar, bagajın bitimine konumlandırılmış.

UX Crossover’ın böylelikle geniş bir bagaj ve tampon yapısı olmuş.

Motor konusunda daha belli olan bir şey olmasa da yine Toyota’nın üstün hibrit ve elektrikli motorları görev alacak.

Lexus GLA, Q3 ve X3 gibi rakiplerinin fiyatına düşer mi bilemiyoruz. Donanım konusunda Lexus’un cüretkar davrandığını biliyoruz. Yalnız yine de yöneleceği pazar Amerika olacağını düşünüyorum.

Avrupa pazarında da ilgi gören Japon marka, UX Crossover atağını hangi yönde kullanacak kestirilemiyor. Keza yukarıda bahsettiğiniz NX Serilerinin yerini alma olayı olursa işler biraz daha aşağı yönlü olur. Yani Alman rakipleriyle düzeyli bir yarışa girebilir.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın