Yatırım yapmaya başla!

Lexus Başarısını ABD ve Japonya’da Kanıtladıktan Sonra Otonom Testlerini Belçika’ya Taşıyor!

Lexus, LS Sedan'ı ABD ve Japonya'dan sonra gelişmiş otonom sistemiyle Belçika'ya götürüyor.
Lexus Başarısını ABD ve Japonya’da Kanıtladıktan Sonra Otonom Testlerini Belçika’ya Taşıyor!

Otonom sürüş teknolojisine başından beri en çok yatırım yapanlardan birisi Lexus‘tur. Toyota’nın bu iş için ayırdığı meblağ çok yüksek ve bunu daha fazla ilerletebilmek için de Baidu’nun Apollo Özerk Sürüş programına ortaklığını ilan etmişti. Amerika ve Japonya’da durmaksızın testlerini sürdüren Lexus, artık sistemini Avrupa yollarında denemek istiyor.

CES Fuarı’nda P4 adlı üst otonom sürüş tekniğini tanıtan Japon marka, Belçika topraklarına girerek uzun bir test sürüş programını bitirecek. Detaylar aşağıda;

Lexus aracı 13 ay boyunca Belçika’da sisteminin testlerini sürdürecek.

Ortam değişse de kurallar aynı. A noktasından B noktasına kendi kendine gidebilme kapasitesine sahip araçta, yine de aksi durumlar için pilot eşlik edecek. Kontrol dışı sistemde bir arza olursa, sürücü müdahalesi ile LS durdurulacak.

Toyota Motor Avrupa Araştırma ve Geliştirme Başkan Yardımcısı Gerard Killmann, “Toyota’nın nihai hedefi trafik kazalarından elde edilen sıfır zayiat, bu pilotun temel amacı karmaşık ve öngörülemeyen insan davranışlarını otomatik sürüş sistemi gereksinimleri üzerindeki etkisini incelemektir. Brüksel gibi kentsel bir çevrenin karmaşıklığına ve çeşitli nüfusuna cevap vermek insan davranışını anlamak için anahtardır.” dedi.

Lexus LS, L3Pilot için veri toplayacak.

L3Pilot dediğimiz; 2017 yılından beri otonom araç teknolojileri üzerinde çalışan üreticiler, tedarikçiler, araştırma enstitüleri ve diğer farklı alanlara hitap eden ortaklarla yürütülen bir veri toplama merkezidir.

Öncülüğünü 10 Avrupa ülkesinin yaptığı L3Pilot içerisine 100 otomobil ve 1.000 sürücü katılmaktadır. Sürücü ile yapay zekanın birbirlerinin asistanı olduğu özerk sürüşte, gerçek bir “ekip” kavramı oluştu. Gardiyan & Şoför şeklinde tabir edilen teknikte, birisi kendi kendine gitmeye çalışırken, diğeri onun gözlemleyerek hatalarını kapatacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum