Yatırım yapmaya başla!

Toyota’nın 500 Örnekten Biri Olan En Hızlı Turuncu LFA’sı Satılıyor!

Toyota'nın 2 sene üretimle sadece 500 adet çıkardığı LFA'nın turuncu örneği satış için Florida'ya yola çıktı!
Toyota’nın 500 Örnekten Biri Olan En Hızlı Turuncu LFA’sı Satılıyor!

Toyota’nın Amiral markası Lexus bünyesinde çıkan LFA, sınırlı üretim otomobillerin en özellerinden diyebiliriz. Çıkış yaptığı tarihten itibaren de ünlü akımına uğramıştır. Egzotik duruşunun kendine çeken yapısı kısa sürede süper sporcular klübüne girmesini sağladı. Otomotivin en büyüklerinden olan Japon markanın geçmişine bakıldığında asıl işinin aile ve arazi araçları olduğunu görürüz. Spor arabalarda ise teknolojisi halen daha konuşulan ve yeni kasasıyla çıkmaya hazırlanan Supra‘dan . başka temsilcisi yok diyebiliriz. Artık öyle değil!

Sadece 500 örneği olan Nürburgring paketli LFA turuncu rengiyle satışa çıkarılıyor. Toyota’nın tüm firma kaynaklarının kullanıldığı bu araba 2010 – 2012 yılları arasında üretilerek hayatını tamamlamıştı. Kritik nokta da burası. Az miktarda üretim yapılarak, LFA’nın yaşadığımız bu günlerde değerinin milyon dolarlara çıkacağı biliniyordu.

Tarifsiz araçlar listesindeki bu turuncu LFA’nın bir garajda saklandığı açıkça belli.

Boyası ilk çıktığı gün gibi parlak ve pürüzsüz duruyor. Bir seferinde Toyota, LFA’ların nerede olduğuna dair bir araştırma yapmıştı ve bir tanesi Amerika’da sıfır halde saklandığı ortaya çıktı.

Bu olabilir mi? Olma ihtimali bence çok yüksek. İki tipte ele alınan bu hızlı turuncu, sonradan sunulan Nürburgring paketi ile Lamborghini ve üretiminin sonlandırılacağı söylenen R8‘de “bu nereden çıktı” davranışları görülmüştü.

LFA için detaylar önem arz edecekti ve o şekilde de oldu.

20″ hız lastikleri, görmesenizde aslında dumanlı duruyor. Çünkü özel aracın kaputunun altında eğitilmesi zor bir kaplan yatıyor.

En iyi profil yapılı otomobillerinden olan LFA, karbon parçalar ve aerodinamik unsurlarla kesinlikle sizi yerde tutabiliyor.

Toyota’nın neden bu aracı anca 10 senede tamamladığı belli.

Lexus’un şu andaki parça grafiklerine verdiği stillere bakıldığında LFA’nın bir şeylerin başlangıcı olduğunu görürsünüz. Ve arka kısımda far yapısı ve alt kısma verilen kanal tiplerini rakiplerinin taklit ettiğini söyleyebilirim.

“Ben hepinizden özelim” sinyallerini orta konumlu üçlü egzozlardan anlayabilirsiniz. Toyota müşterileri ayağını gazdan çekmesin diye de arka cam bitimine ayarlanabilir rüzgarlık koymuş.

Özel süspansiyon ve vücut kitlerinden sonra geldik motoruna.

Japonların şekil şemalden çok sevdiği ünitelerin gerçekten de aşkla yapıldığı belli! 4.8L hacimli motor üzerinde başlatılan performans çalışmalarına yardımcı olarak V10 silindirler getirilmiş. 560 beygirlik samuray, 9 bin devire kadar F1 araç sesleri eşliğinde çığlıklar atarak gidebiliyor.

3.7 saniyede kalkış yapabilen LFA, bulunduğu senelerde 326 km/h son sürati ile kafa karışıklığına neden olmuştu.

Yine tekrarlayacak olursak Toyota’nın VVT-I valf yapılı motor sistemi supapların kontrolü dışında en büyük güçleri kaldırabilecek şekilde dizayn edildi.

Sizce turuncu Amerikalı Japon ne kadar eder? Sadece 2.574 kilometre olan spor arabanın değerini daha iyi anlamak için geçen sene satılan beyaz örneği 1.2 milyon $’a alıcı bulmuştu. Önümüzdeki ay Florida’da satışı çıkacak turuncu LFA’nın da milyon dolardan fazla olacağı kesin!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum