Yatırım yapmaya başla!

Lexus Gelecek Seneye Araçlarına Otonom II’nin Üst Seviyesini Yüklüyor!

Toyota, gelecek seneye Lexus modelleri üzerindeki seviye II otonom sürüş tekniğinin daha fazla geliştirilmiş halini getiriyor.
Lexus Gelecek Seneye Araçlarına Otonom II’nin Üst Seviyesini Yüklüyor!

70’ten fazla ülkede faaliyette olan ve dünyanın en değerli 10 Japon markası içerisinde yer alan Lexus, bu sıralar 30. yaş gününü kutluyor. 1989 yılında LS’nin çıkışıyla serüvenine başlayan marka, bugünkü konumunda özellikle Amerika’yı fethetmiş durumda. Marka, gelecek yıl için otonom sürüş teknolojisinde yeni bir planlama yapacağını duyurdu.

Seviye 2 özerk sürüş sisteminin daha da geliştirilip, sürücülere fazladan kolaylık getirileceğinden söz edildi. Araçların dünyayı biraz daha okuyup analiz etmesi ve anlık en sağlıklı bilgileri ileteceği aktarıldı. Detaylar aşağıda;

Automobilemag‘ın haberine göre Lexus 2021 model yılı araçlarında yeni otonom sistem ayarlamasını yapıyor.

Toyota’nın lüks ve teknoloji açılı tüm çalışmalarını Lexus üzerinde gerçekleştirdiğini biliyoruz. Gelen bilgiler arasında Seviye II Özerk sürüş tekniğinde, Automated Highway Teammate adı verilen, bir nevi yeni yazılımlı “otoyol girişinden çıkışına” mantığıyla hareket edecek bağımsız bir sürüş stili üzerinde duruldu. Yeni otoyol kullanımları için yapılacak sistemin içeriğini açtığımızda; Lexus sürücüleri, otoyola giriş yaptıklarında gidecekleri noktaya artık hiç bir müdahale yapmadan varabilecekler.

Japonya’da şu anda testleri yapılan Oto. II’nin önceden belirlediğiniz bir noktaya göre araçlar kendi kendine gidebilecek. Yani bunun içerisinde otomatik şerit değiştirme de söz konusu. Genelde sistem, tek bir şerit hareketinde eylemlerini sürdürür. Nissan’dan örnek verirsek; yeni gelecek Sykline’nin özerk sürüş sisteminde, otoyol kullanımlarında tek bir şerit hareketi yapılıp, geçişler manuel olarak gerçekleştiriliyor.

Toyota, gerçek zamanlı trafik bilgisi yazılımını da geliştiriyor.

Müşterilere sunmaya neredeyse hazır olduğu söylenen Yeni Seviye II‘nin gerçek zamanlı trafik bilgileri için merkez bir iletişim noktasıyla aracın bağlantı kurabileceği söylendi. Toyota’nın adaptif cruze ile ilgili çalışmaları sonucunda Lexus’un kendi karar verme yetenekleri de geliştirmiş anlamına geliyor.

Otoyollarda çoğu araç sistemlerinde olmayan farklı bir şeride otomatik geçmek, çalışılmış ve yoğun test edilmiş bir şeydir. Japon markanın bir de elektrik alt yapısı için bir hazırlığı var.

Konunun detayında Toyota’nın genel olarak şirketi kapsayan hibrit, plug-in hibrit ve yakıt hücresi seçenekleri manasına gelen, farklı bir tür elektrik aktarımları sunacağı söylendi. Biraz da açacak olursak; markanın EV’leri bireysel pazarlara göre uyarlanabilecek.

Toyota da otonomu Cadillac ve Mercedes düzeyine getiriyor.

Markanın bu kadar hızlanmasının nedenlerinden birisi artık seviye 2 dediğimiz ve üzerine hazırlıkların yapıldığı özerk sürüş, artık en üst değil orta seviye otomobillerde bile yaygınlaşmaya başladı. O yüzden işlerin hızlandırılması gerekti.

Cadillac’ın ünlü Super Cruise otonom sistemi geliştirilmiş en iyi sistemlerden görülürken, keza Mercedes markasının da bünyesinde kullandığı bu sistem, Lexus’un getirilmek istendiği nokta.

Birden bire özerk sürüş tekniği için agresif bir baskıya maruz kalan otomotivde işler hızlandırıldığı gibi kızışmaya da başladı. VW’nin 2030 yılında ilk şehir içi kullanımlı otonom aracını çıkartacağını söylemesi, dünya araç trafiğinin hangi yöne gittiğini gösteriyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum