Yatırım yapmaya başla!

Letonya Maliye Bakanı: “AB Ülkeleri Kara Para Aklamayla Mücadelede İhmalkar”

Letonya Maliye Bakanı Dana Reizniece-Ozola, Avrupa bankalarının karıştığı finansal suç davalarıyla ilgili konuştu. Detaylar şöyle;
Letonya Maliye Bakanı: “AB Ülkeleri Kara Para Aklamayla Mücadelede İhmalkar”

Letonya’nın en büyük bankalarından ABLV, Danimarkalı Danske Bank ve Hollandalı ING’nin kara para aklama ve mali suçlarla ilgili skandallara karışması, Avrupa’nın bankacılık sektörüyle ilgili soru işaretlerine yol açmıştı.

Bu noktada; Letonya Maliye Bakanı Dana Reizniece-Ozola’nın konuyla ilgili açıklamaları dikkat çekti çünkü Dana Reizniece-Ozola, söz konusu davaların Pandora’nın kutusunu açtığını dile getirdi. Dana Reizniece-Ozola bugün verdiği demeçte; Avrupa ülkelerinin mali suçları ele alma konusunda başarısız olduklarını ve harekete geçme zamanının geldiğini söyledi.

Sonuçta; Letonya merkezli ABLV de Danimarkalı Danske Bank da Hollandalı ING de kısa süre önce skandal haberlerle gündeme gelmişlerdi.

Letonya’nın Maliye Bakanı Dana Reizniece-OzolaSektörde tartışmalara yol açan bu haberler, Avrupa bankacılık sektörüne dair endişeleri gün yüzüne çıkarmıştı. Bu noktada; Letonya Maliye Bakanı Dana Reizniece-Ozola’nın yorumları da endişelerin hiç de yersiz olmadığını gösterdi. Çünkü Dana Reizniece-Ozola’nın bu davaların Pandora’nın kutusunu açtığını vurgulayarak bankalardan bu gibi durumları önlemek için daha fazla çaba göstermelerini istedi.

Dana Reizniece-Ozola ayrıca Avrupa Birliği’ndeki ülkelerin mali suçlarla mücadelede ihmalkar davrandıklarını söyledi.

Dana Reizniece-Ozola AB Ülkeleri Kara Para Aklamada İhmalkar Ve konuya ilişkin düşüncesini; “Bir şey yapılmalı, yalnızca ulusal düzeyde değil tüm Avrupa seviyesinde bir şey yapılmalı, tıpkı Avrupa Bankacılık Otoritesi’ni güçlendirmek gibi” sözleriyle aktardı. Neticede; ABVL örneğinde Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı bankayı Kuzey Kore ile bağlantılı partiler de dahil olmak üzere kurumsallaştırılmış para aklamayla suçlamıştı.

O zamanlar ABLV, suçlamaların varsayımlara ve bankaca bulunmayan bilgilere dayandığı yönünde açıklama yapmıştı.

Letonya’nın Maliye Bakanı Dana Reizniece-Ozola AB Ülkeleri Yorumu Skandal patlak verdiğinde, Avrupa kurumları finansal sistemde kara para aklamak ve denetlemek için gerekli araçları kullanmamakla eleştirilmişti. Konu Danimarkalı Danske Bank’ın kara para aklama soruşturması sonrasında CEO’sunun istifası ile daha detaylı bir incelemeye alınmış, ING’ye verilen 775 milyon euroluk para cezası da yeniden gündeme gelmişti.

Ayrı bir gelişmede Alman yetkililer Pazartesi günü Deutsche Bank’a kara para aklamanın önüne geçmesi amacıyla dahili eylemde bulunması için çağrıda bulunmuştu. Burada Letonya Maliye Bakanı; oyunun tek taraflı oynanamayacağını, yalnızca hükümetin oynayacağını söyleyerek özel sektörün, yani bankaların da katılmaları ve güçlü bir bağlılık göstermeleri gerektiğini dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum