Yatırım yapmaya başla!

Leonardo DiCaprio Gibi İsimlerden Yatırım Alan Dijital Bankanın Başı Dertte

Leonardo DiCaprio ve Orlando Bloom gibi ünlü yatırımcılardan 110 milyon dolar toplayan dijital bankanın başının dertte olduğu söylendi.
Leonardo DiCaprio Gibi İsimlerden Yatırım Alan Dijital Bankanın Başı Dertte

Ris sermayesi fonlarından ve Leonardo DiCaprio gibi ünlülerden 110 milyon dolar toplayan bir dijital banka, yatırımcıların WeWork fiyaskosundan sonra riskli start-uplardan uzaklaşması nedeniyle fon bulmakta zorlanıyor. Oysaki Aspiration isimli dijital banka, ilk başta oldukça dikkat çeken ve medyatik isimlerden fon sağlayabilmişti.

Sadece çevrimiçi bankaların yeni türünün bir parçası olan Los Angeles merkezli start-up, DiCaprio ve Orlando Bloom gibi ünlü destekçilere ve hızlı büyümeye sahipti. Ayrıca modaya uygun sosyal sorumluluk sahibi bir modeli de bulunuyordu.

Nisan ayında Aspiration CEO’su ve kurucu ortağı Andrei Cherny, Reuters’a bir açıklama yaptı. Burada, daha önce yaptıkları her şeyden daha büyük bir tur aradıklarını söylediler. Açıklamada bir kaynak ise şirketin en az 200 milyon dolar ile 1 milyar dolar artı değerleme istediğini belirtti.

Ancak müşterilerin hizmetler için ne kadar ödeme yapacaklarını seçmelerini sağlayan Aspiration, durum hakkında bilgisi olan insanlara göre; şimdiye kadar yeterli yatırımcıyı bulamadı. Şirket en son fon toplama turu için yatırımcıları ikna edemedi.

Geçen ay şirket çalışanlarının yüzde 15’ini işten çıkardı. Ayrıca bu yazdan beri satıcılara sadece bazı ödemeleri yapabildiği söylendi.

Fiyaskolar Sonrası Start-uplar Piyasaların Gerçeğiyle Yüzleşiyor Olabilir

Fiyaskolar Sonrası Start-uplar Piyasaların Gerçeğiyle Yüzleşiyor OlabilirStart-upların, yüksek uçan tek boynuzlu atlarının, kamu piyasalarının gerçeği ile yüzleşmek gibi bir değişime yakalanmış olabilecekleri ifade ediliyor.

Mayıs ayında hayal kırıklığı yaratan Uber halka arzı ve WeWork’un Eylül ayındaki değerlemesinin çöküşü, karlılığa yol açan şirketlerin, fon sağlama konusunda daha fazla zorlanacağı anlamına geldi.

Adını açıklamak istemeyen bir fintech CEO’su, “Bu, bir yıl önce finanse edilecek bir şirket. Gördüğünüz şey, risk sermayelerinin ikinci aşama turlardaki sonuçlar konusunda daha belirgin hale gelmesidir. 1 milyar dolar değerinde bir şeyle para yatıracaksanız halka arzda 3 milyar dolar değerinde bir değer alabileceğinizden emin misiniz?” dedi.

Aspiration gibi zorlu bankalar için sorun giderek kalabalık bir alan tarafından daha da kötüleşiyor. Chime ve Varo, popülaritesini artırdı, Betterment ve Stash gibi yeni başlayanlar, şimdi kontrol hesapları sunuyor. İngiltere merkezli rakipler Monzo ve Revolut, ABD’ye geliyor.

Aspiration CEO’su Ne Dedi?

Aspiration CEO'su Ne Dedi?CEO Andrei Cherny, Aspiration’ın bu yıl 50 milyon dolardan fazla para topladığını ve daha fazla taahhütte bulunduğunu söyledi.

Cherny, “1,5 milyondan fazla Amerikalı, bilinçli bir şekilde harcama tasarruf işlemlerine adım atmaya başlamak için Aspiration’a imza attı. Geçen yıl boyunca Aspiration müşteri ve gelirlerde olağanüstü bir büyüme kaydetti. Aksini söyleyen hiç kimse gerçekleri bilmiyor. İhtiyatlı nakit yönetimi ve takım yapınızı değiştirmenin bir start-up olmanın parçasıdır,” dedi.

Şirketle ilgili olan bir kişiye göre; Aspiration parayı korumak için adımlar atsa da bu finansal olarak sıkıntılı olduğu anlamına gelmez. Bu kişi, geçen ayki işten çıkarmaların tamamlanmış büyük bir projeye bağlı olduğunu da söyledi.

Şirket yakın zamanda iki üt düzey personel işe aldığını söyleyen kişi, hala büyüme modunda olunduğuna dair kanıt olarak birkaç ürün lasnmanının planladığını belirtti.

Yine de Nisan tarihli Reuters makalesinde belirtilen C Serisi turu henüz kapatılmadı ve bunun yıl sonundan önce gerçekleşmesinin muhtemel olmadığı ifade edildi. Bu yıl elde edilen 50 milyon dolar, öz sermaye ve dönüştürülebilir borcun bir birleşimidir.

Kaynaklar:

  • https://www.cnbc.com/2019/11/21/dicaprio-backed-digital-bank-aspiration-has-run-into-funding-issue.html
  • https://www.reuters.com/article/us-aspiration-fundraising/digital-banking-startup-aspiration-seeks-new-funding-round-idUSKCN1RT1SY

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum