Yatırım yapmaya başla!

Leonardo da Vinci’nin Gizemli Tablosu Salvator Mundi için Astronomik Fiyat!

Leonardo da Vinci'nin Erkek Mona Lisa olarak da bilinen Salvator Mundi isimli tablosu satışa çıkartılıyor! Ve tabloya biçilen değer, abartısız dudak uçuklatıyor!
Leonardo da Vinci’nin Gizemli Tablosu Salvator Mundi için Astronomik Fiyat!

Ünlü müzayede evi Christie’s tarafından “21. yüzyılın en büyük sanatsal yeniden keşfi” olarak nitelendirilen Salvador Mundi, önümüzdeki ay açık arttırmada satışa çıkartılacak. Dehasıyla dünya çapında ün kazanan Leonardo da Vinci’ye ait olan Salvator Mundi, ünlü ismin Mona Lisa ve Son Akşam Yemeği isimli eserleri kadar bilinmese de en önemli tabloları arasında gösterilmektedir.

Neticede; dünya çapında ün kazanan ve gizemi hala çözülemeyen Mona Lisa tablosu ile aynı zamanlarda yapıldığı düşünülen eser, önümüzdeki ay Christie’s Müzayede Evi’nde 100 milyon dolarlık fiyatıyla açık artırmaya sunulacak.

16. yüzyılın ilk 10 yılında yapıldığı tahmin edilen Salvator Mundi, elinde kristal bir küre tutan Hazreti İsa’yı tasvir ediyor.

Salvator Mundi, elinde kristal bir küre tutan Hazreti İsa’yı tasvir ediyor

Kayıtlara geçen ilk sahibi Britanya Kralı I. Charles olan yağlı boya tablonun, daha sonra kralın oğlu II. Charles’a geçtiği düşünülüyor. Fakat tablonun asırlar boyunca nerede olduğu muamma!

Christie’s Salvator Mundi’nin geçmişiyle ilgili tablonun 1900’lü yıllarda bir sanat koleksiyoncusu tarafından aldığını belirtiyor.

Christie’s tablonun1900’lü yıllarda bir sanat koleksiyoncusu tarafından aldığını belirtiyor

Sir John Charles Robinson’un ressam Bernardino Luini’ye ait olduğunu düşündüğü tablo, 1958 yılında bir açık artırmada 54 euro karşılığında satılmış. Defalarca el değiştiren tablo, 2013 yılında Rus sanat koleksiyoneri Dmitry Rybolovlev tarafından 127.5 milyon dolara satın alınmış.

Sonuçta; Leonardo da Vinci’ye ait olduğu belgeler ve uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarla kanıtlanan tablo, Da Vinci’nin şahıslarda kalan son eseri olduğu için epey önem taşıyor.

Salvator Mundi tahmini staış fiyatı 100 milyon dolar

Ancak bazı tarihçilere göre 500 yıldır kayıp olduğu düşünülen tablo da Vinci’ye ait değil. Öte yandan, Salvator Mundi uzmanları ikiye ayırsa da açık artırma Kasım ayının 15’inde yapılacak ve görünen o ki dudak uçuklatan bir fiyata yeni alıcısının olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kültür - Sanat kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum