Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Leonardo da Vinci’nin Tartışmalı Tablosu Rekor Fiyata Satıldı!

Leonardo da Vinci’nin Hz. İsa’yı tasvir ettiği tartışmalı tablosu, dudak uçuklatan fiyatıyla yeni bir rekor kırdı. İşte paha biçilemez tanımının fazlasıyla yakıştığı o tablo;
Leonardo da Vinci’nin Tartışmalı Tablosu Rekor Fiyata Satıldı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın en büyük dehası ve sanatçısı Leonardo da Vinci’yi hepimiz tanıyoruz. Sonuçta; çağlar ötesine uzanan zekasının yanı sıra yeteneğiyle nam salan ünlü kişilik hakkında detaylı bilgiye sahip olmasak bile en azından onu Mona Lisa tablosunun yaratıcısı niteliğiyle hatırlarız.

Ancak bu haberi okuduktan sonra Leonardo da Vinci’yi yaklaşık yarım trilyon dolarlık tablosuyla da anacaksınız diyebilirim. Çünkü söz konusu tablo, yeni bir dünya rekoru kırarak 450 milyon dolar karşılığında satıldı. İşte detaylar;

Bilmeyenler için şimdiye kadar satılmış en pahalı kitap ünlü dehaya aitti diyerek başlayayım.

Leonardo da Vinci Milyon Dolarlık TablosuVe Codex isimli el yazması kitap, Bill Gates tarafından 1994 yılında 48,4 milyon dolara satın alınarak bu unvana erişmişti. Yani Leonardo da Vinci, ikinci kez en pahalı eser rekoruna sahip oldu! Peki, Leonardo da Vinci’nin gizemli tablosu Salvator Mundi için neden böylesine astronomik bir fiyat ödendi?

Aslına bakarsanız; Erkek Mona Lisa olarak da bilinen Salvator Mundi geçtiğimiz ay gündeme gelmiş ve bazı tartışmalara yol açmıştı.

Salvator Mundi Dünya Rekoru Kırdı!Çünkü Mona Lisa ile aynı zamanlarda yapıldığı düşünülen eser hakkında bazıları Salvator Mundi’nin da Vinci’ye ait olmadığını iddia etmişti. 500 yıl boyunca kayıp olduğu düşünülen gizemli tablo, uzmanları ikiye ayırmış ancak Christie’s Müzayade Evi eserin dehaya ait olduğunu belgelerle kanıtlamıştı.

Hz. İsa’nın tasvir edildiği tablo, 2013’te Rus sanat koleksiyoneri Dmitry Rybolovlev tarafından 127.5 milyon dolara satın alınmıştı.

Leonardo da Vinci Tablosu Önceki Sahibi Dmitry Rybolovlev!Tablonun bu kadar önem taşımasının nedenlerinden birinin de Salvator Mundi’nin şahısların elinde kalan son da Vinci tablosu olması. Neticede; değerli tablo dün Christie’s tarafından yapılan açık artırmada 450,3 milyon dolarlık satış fiyatıyla rekor kırdı.

Zira bugüne dek açık artırmalarda bir sanat eseri için verilen en yüksek tutar oldu. Aşağı yukarı 20 dakika süren açık artırmanın sonunda 450,3 milyon dolarlık teklif, telefondan verildi. Ve yeni alıcının kim olduğu belirtilmedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu