Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Lenovo Hisseleri “Çinli Casus Çip” İddialarının Ardından Çakıldı!

Çin merkezli bilişim teknoloji şirketi Lenovo’nun hisseleri, Çin’de üretilen bilgisayar ekipmanlarında casus çip olduğu iddialarının ardından çakıldı. Detaylar haberimizde;
Lenovo Hisseleri “Çinli Casus Çip” İddialarının Ardından Çakıldı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD’nin teknoloji sırlarını çalmak için Çin’de üretilen bilgisayar ekipmanlarında casus çipler olduğu yönündeki iddialar, dün gündeme bomba gibi düşmüştü. Bloomberg tarafından hazırlanan kapsamlı bir rapora göre Çin hükümetinin en büyük casusluk operasyonunu gerçekleştirdiğini belirtilmiş, aralarında Apple ve Amazon’un yer aldığı 30 farklı Amerikan şirketinin sunucularına erişim sağladığı kaydedilmişti. İşte bu noktada Lenovo hisselerinin Cuma günü sabah saatlerinde, diğer Çinli şirketler gibi % 20 civarında düştüğü görüldü.

Genel merkezi Hong Kong’da bulunan ve Çin’de de tesisleri bulunan Lenovo hisseelerinin Hong Kong saatiyle 11.45’de % 19.13 düşmesi dikkat çekti.

Çin Casus Çip İddiaları Lenovo Hisselerini Düşürdü İlaveten, hisselerin sabah saatlerindeki düşüşünün % 23’lere ulaştığı da belirtildi. Bu düşüş, Bloomberg BusinessWeek’in Amazon Web Services ve Apple tarafından yönetilen veri merkezi ekipmanının, üretim sırasında Çin hükümetinin casus çipleriyle gözetim altına alınabileceği şeklindeki iddialarının ardından geldi.

2015’ten bu yana ABD’nin en gizli hükümet soruşturmasının konusu olan çiplerin, Amerikan şirketlerin fikri mülkiyet ve ticari sırlarını toplama amacıyla kullanıldığı söylendi.

lenovo Hisseleri Çakıldı Ayrıca Super Micro’nun Çin’de üretilen ekipmanlara casus çipleri yerleştirmiş olabileceği iddia edildi. Apple, AWS ve Super Micro rapora itiraz ederken, Apple hisseleri de Amazon hisseleri de dünkü işlemlerde düşüş gösterdi.

Öte yandan Lenovo ise konuyla ilgili CNBC’ye verdiği demeçte; Super Micro’nun herhangi bir şekilde Lenovo’nun tedarikçisi olmadığını belirtti açıklamasına şöyle devam etti: “Küresel bir şirket olarak tedarik zincirimizin devam eden bütünlüğünü korumak için kapsamlı adımlar atıyoruz.”

Ne var ki Lenovo’nun Çinli kökenleri şirketin hisselerinin Cuma günü % 23’lere varan düşüşler yaşamasına yol açtı.

Lenovo Hisseleri % 23'e Varan Sorunlar Yaşadı The Motley Fool’dan teknoloji ve tüketim malları uzmanı Leo Sun da konuya ilişkin; “Eminim ki Lenovo’nun düşüşü, ABD’de pek çok kurumsal müşteriye kişisel bilgisayarlar sağlayan Çinli bir şirket olmasından kaynaklanıyor. Bu nedenle, şirketler muhtemelen Hewlett Packard gibi Amerikalı bir bilgisayar üreticisini seçeceklerdir” dedi.

GCM Yatırım Banner

Sonuçta, Çin’de yerel teknoloji şirketlerinin hükümetle işbirliği yapması için katı kurallar olduğu biliniyordu, bu da Batı ülkelerinin Çin teknoloji şirketleriyle alakalı endişelenmelerine yola açıyordu ve Lenovo’daki büyük düşüş de söz konusu endişelerden kaynaklanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın