Yatırım yapmaya başla!

Lehman Çöküşünün Kasıtsız Sonucu Yeni Bir Tür Bankanın Doğuşu Oldu!

İngiltere merkezli dijital bankacılık girişimi Revolut'un CEO'su Lehman'ın çöküşünün yeni bir tür bankanın doğuşuna neden olduğu söyledi ve sektörün durumu hakkında konuştu.
Lehman Çöküşünün Kasıtsız Sonucu Yeni Bir Tür Bankanın Doğuşu Oldu!

Avrupalı fintech girişimi Revolut’un CEO’su Nikolay Storonsky, Lehman Brothers’ın çöküşü olmasaydı fintech şirketlerinin doğmayabileceğini söyledi. 15 Eylül 2008’de gerçekleşen ve ABD tarihindeki en büyük iflas başvurusu olan Lehman’ın çöküşünün, finansal sistem için yalnızca bir hesaplaşma vakti değil aynı zamanda kodlayıcılar ve girişimciler için bir aydınlanma vakti olduğu kaydedildi.

Bu noktada Lehman’ın eski hisse senedi tacirlerinden Nikolay Storonsky’nin; “Lehman büyük ve güçlü bir yatırım bankasıydı, çöküş çok fazla uyarı yolmadan açıklandı ve epey hızlı gerçekleşti” yorumu dikkat çekti. Zira Storonsky, Lehman’ın çöküşünden sonra dijital bankacılık hizmeti Revolut’u kuracaktı.

ABD’nin dördüncü en büyük yatırım bankasında 2 yıl çalışmış olan İngiliz girişimci, ticaret kariyerine daha sonra da Credit Suisse’de devam etmişti.

Revolut’un CEO’su Nikolay Storonsky,Lehman Brothers'ta Çalıştı Hızlı geçen 10 yılın ardından Storonsky, geliştirici Vlad Yatsenko ile birlikte kurduğu Revolut’un CEO’su olmuştu. Küresel piyasalarda dev kayıplara yol açan Lehman’ın çöküşünün ardından bankacılık sektöründe kapsamlı bir düzenleme ve konsolidasyonlar görüldü. Yeni kurallar, finansal sistemi başka bir fırtınaya karşı korumak için bankaların kaldıraç oranlarını azaltmaları ve sermaye tamponlarını artırmaları gibi anlamlara geliyordu.

Geçtiğimiz aylarda 1.7 milyar dolarlık değerlemeye ulaşan Revolut’un CEO’su, bu noktada finansal şartların çoğunlukla iyileşse de müşterilerin bankalara güveninin azaldığını söyledi.

Revolut CEO'su Lehman Çöküşü“Bankalardaki güvenin o kadar güçlü olmadığını söyleyebilirim” diyen Storonsky, “son skandalların en büyük isimleri zedeledi ve bence startuplar tüketicilerin güvenini kazanmaya başlıyor” ifadeleriyle dikkat çekti. Nitekim son birkaç hafta içinde 2 Avrupa bankası bu tür skandallarla manşetlere yerleşmişti. Danimarlalı Danske Bank kara para aklama skandalıyla gündemdeyken ING de 900 milyon dolarlık cezanın ardından mali şefini kaybetmişti.

Sadece İngiltere’de 2005’ten bu yana yeni bankacılık oyuncularının sayısı % 63 artmış ve girişimciler sektördeki payın % 14’ünü toplamı başarmıştı.

Yeni Bankacılık Oyuncularının Saysı Giderek Artıyor Accenture Strategy’den Julian Skan de konuyla ilgili olarak; finansal krizden bu yana gerçekleşen düzenlemeler ve dijital bozulmanın bankacılık alanını değiştirdiğini vurgulayarak; “şu anda 10 yıl öncesinden çok daha farklı bir ekosisteme bakıyoruz, daha fazla rekabet, daha fazla iş modeli ve gelirlerde daha çok aksama var” dedi.

Bunun yanında konuşmasına; “geleneksel bankalar hala pazara hakim olsalar da yeni oyuncular önemli gelirler üretmeye başlıyorlar ve geleneksel bankaların rekabet gücüne meydan okuyorlar” sözleriyle devam etti.

Revolut da onlar bir tanesi ve İngiliz finansal teknoloji şirketi gibi pek çok girişim, bankacılık sektöründe hızla ilerliyorlar.

İngiliz Fintech Girişimi Revolut gibi Pek Çok Firma Sektörde İlerliyorKaldı ki bu şirketler, cari hesaplardan tasarruf hesaplarına sigortadan varlık yönetimine varana kadar her türlü finansal servisin içine dahil oluyorlar. Müşteriler de akıllı telefon çağında bankalardan daha çok şey beklemeye başladılar. Amazon, Netflix, Uber, Deliveroo gibi platformların hızla büyümesi de finansal hizmetlerin çeşitlenmesini sağladı. Ama her şeyin ötesinde insanlar artık bu ürünlerden ve hizmetlerden kolaylıkla faydalanmaya alışkın hal aldı. Yaşanan gelişmeler sonucunda geleneksel bankalar da fintech girişimleriyle ortaklık yapmak durumunda kaldı.

Örneğin; HSBC geçtiğimiz yıl fintech firması Bud ile işbirliği yaparken, Barclays ile Investec de küçük işletmelere kredi veren MarketInvoice’le anlaştıklarını duyurdu.

Bankalar Finansal Teknoloji Girişimleriyle İşbirliği YapıyorBu noktada, hem bankacılık hem de fintech sektörlerindeki pek çok kişinin fintechlerin bankaları devireceği yönündeki görüş konusunda ayrıldıklarına dikkat çekildi. Neticede pek çok kişi bankaların finansal teknoloji girişimlerine kıyasla daha güvenilir olduklarına inanıyordu.

Revolut’tan Storonsky de konuya ilişkin; “fintech şirketlerinin güven inşa etme, şeffaflık, dürüstlük, iş birliği ve en iyi müşteri deneyimi sunma konularına yatırım yapmaları çok önemli” diyerek görüş bildirdi. İlaveten “Yeni bir müşterinin güvenini kazanmak istediğinizde güvenilirlik önemlidir ancak en önemli şey bu güvenilirliği inanılmaz bir hizmet sunan şeffaf bir marka ile sürdürmektir” şeklinde açıklama yaptı.

Diğer taraftan, geleneksel bankaların birleşme eğilimine gönderme yaparak onların umut vadeden fintech girişimleriyle birleşmeye yönelmelerini beklediklerini kaydetti. Ve yazılı açıklamasında; “büyük teknoloji şirketlerinin geleneksel bankalara kıyasla yeni teknoloji firmalarına ve girişimlere daha çevik bir şekilde yatırım yapmalarını bekliyoruz” sözleriyle bankalara bir nevi ikaz mesajı gönderdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum