Yatırım yapmaya başla!

Lehman Brothers’ın Çöküşünden 10 Yıl Sonra Avrupa Bankalarının Konumu

Küresel piyasalardaki son durum ve ticaret anlaşmazlıkları yeni bir krize işaret ederken, 10 yıl önce yaşananlarla ilgili analist yorumları dikkat çekiyor. Detaylar şöyle...
Lehman Brothers’ın Çöküşünden 10 Yıl Sonra Avrupa Bankalarının Konumu

ABD’nin dördüncü en büyük yatırım bankası Lehman Brothers’ın çöküşünden 10 yıl sonra, Avrupa bankalarının bulunduğu konum dikkat çekiyor. Herkes risklerin nerede olduğunu anlamaya ve bir sonraki krizin nerede şekilleneceğini anlamaya çalışıyor.

Bazı analistler Çin’e ve onun borçlu sistemine kriz noktası olarak işaret ederken, bazıları da şu sıralar 247 trilyon dolarlık rekor seviyede olan küresel borcun çıkış yeri olacağını öngörüyor. Çoğu analist de Avrupa bankalarını problemsiz olmaktan çok uzakta değerlendirerek, Lehman Brothers’ın çöküşünden ve küresel ekonomik krizin başlangıcından 10 yıl sonra, Avrupa bankacılık sistemini daha güvenli konumda bulduklarını dile getiriyor.

Lehman Brothers’ın 15 Eylül 2008’de iflas başvurusunda bulunması küresel piyasaları yönlendirmiş, 20 trilyon dolarlık kayba yol açmıştı.

Lehman Brothers’ın ÇöküşüLehman’ın çöküşü bankanın ipoteğe dayalı menkul kıymetler ile büyük bir sorun yaşadığını göstermiş, fakat Lehman Brothers’ın sorunlarının genel anlamda her bankanın problemi olduğu görülmüştü. Avrupa’daki bankalar da sermaye bulmak için çabalamış ve birçoğu kendi hükümetleri tarafından kurtarılmak zorunda kalmıştı.

Burada Berenberg ekonomistinin “Avrupalı bankalar Lehman’dan sonra sermaye oranlarını düzeltti ve artırdı, bu nedenle teoride 10 yıl öncesinde olduğundan daha güvendeler” dediği bildirildi.

Ekonomist Carsten Hesse, Avrupalı Bankaların KonumuEkonomist Carsten Hesse, konuşmasında ayrıca Yunanistan, İtalya gibi bazı euro bölgesi ülkelerinde ödenmeyen kredilerin hala çok yüksek olduğunu, bunun bankalarda karlılık sorunlarına yol açtığını söyledi.

Hesse, özellikle de Almanya’da karlılık seviyelerinin fazlasıyla düşük olduğunu hatırlattı. Takipteki kredilerin, Avrupa’daki banka karlılığının en büyük sıkıntıları arasında yer aldığı kaydedildi. İlaveten, Brexit’in de etkisiyle son zamanlarda Avrupa bankasının karlılığının daha düşük bir faiz oranı ortamı nedeniyle baskı altında olduğu aktarıldı.

Öte yandan, geçen Mart ayında AB’den gelen bir raporda, batık kredilerin seviyesinin son yıllarda bir miktar düşüş gösterdiğinin bildirildiği açıklandı.

Avrupa'daki Batk KredilerYine de Avrupa Birliği’ndeki mevcut batık kredi seviyesinin, diğer gelişmiş ülkelere kıyasla hala yüksek olduğu söylendi. Tressis Gestion’da baş ekonomist ve yatırım sorumlusu olarak görev yapan Daniel Lacalle de konuyla ilgili olarak, takipteki alacaklarla ilgili yapılacak çok iş olduğunu dile getirdi.

“Avrupa bankaları çekirdek sermayeyi inşa ediyor ve bilançolarını güçlendiriyorlardı. Fakat bu yeteri kadar hızlı olmadı ve sorunların devam ettiği görülüyor. Avrupa’daki batık krediler ABD’deki tüm kredilere kıyasla iki kattan daha fazla” dedi. Bankaların üzerinde batık kredileri azaltmaları baskısının yanında, daha güçlü sermaye oranları için de zorlandıkları kaydedildi.

Sonuçta; Avrupa Bankacılık Otoritesi’nin bankaların olası bir krizde ayakta kalabilecek kadar güçlü olup olmadıklarını anlamak için düzenli stres testleri gerçekleştirdiği biliniyordu.

Avrupa Bankacılık Otoritesi’nin DüzenlemeleriUBS’nin eski baş ekonomisti George Magnus da Çarşamba günü verdiği demeçte, düzenlemenin daha müdahaleci olduğunu ve mali sistemin bazı kısımlarını 10 yıl öncesine kıyasla daha güvenli hale getirdiğini söylemişti.

Çöküşün ardından ortalığı toplamaya çalışan ekibin bir parçası olan PwC’den Russell Downs da; “yapmamız gereken çok şey, uğraşmamız gereken yüz milyonlarca varlık vardı” diyerek Lehman’ın alacaklılarına 44 milyar pound değerinde senet ve varlığı geri vermeyi başardığını aktardı.

Ve şimdiki bankaların çok daha küçük olduğunu, daha fazla sermayeye sahip olduklarını söyleyerek dolayısıyla bankaların herhangi bir finansal fırtına geçiştirmede daha başarılı olacaklarını belirtti.

Bankalar Yeni Bir finansal Krize HazırlıklıWells Fargo Securities’den Jay Bryson ise bir sonraki krizin 10 yıl öncekine benzemeyeceğini çünkü dünyanın o zamanki kadar kaldıraçlı olmadığını söyledi.

Bryson ayrıca; “Çin başka bir Lehman Brothers mı? Muhtemelen hayır. Çin’deki borcun çoğu Çin’de tutuluyor, 10 yıl önce gibi dünyanın her yerindeki mortgage piyasalarında değil” sözleriyle dikkat çekti. Barings’in başkanı ve CEO’su olan Tom Finke ise eğer bir kriz yaşanacaksa, bunun öngörülemeyen bir nedenden kaynaklanabileceğini, örneğin siber güvenlik ya da enerji nakil hatları şebekesi olayına bağlı olabileceğini iddia etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum