Yatırım yapmaya başla!

Lego 1400 Çalışanın İşine Son Verdi!

Dünyanın en ünlü oyuncak şirketi Lego, 10 yıldan bu yana ilk satışlarda düşüş yaşadı ve toplamda 1400 çalışanını işten çıkarma kararı aldı!
Lego 1400 Çalışanın İşine Son Verdi!

Ole Kirk Christiansen’in 1932 yılında Büyük Buhran’ın baş gösterdiği dönemlerde temelini attığı Lego, günümüzün oyuncak devlerinden biri haline geldi. Şirketin 1949 yılında üretmiş olduğu girinti ve çıkıntılardan oluşan yapboz benzeri tahtadan oyuncak, 1960’larda plastiğe dönüşerek 7’den 70’e her yaştan bireyin sevgilisi haline geldi.

Son yıllarda ise Harry Potter, Star Wars, Batman ve Örümcek Adam gibi ünlü temaları da bünyesine katan Lego, animasyon filmleri ve video oyunlarıyla da sevenlerini mest etmeyi başarmıştı. Fakat ünlü firma satışlarda 10 yıldan bu yana ilk kez sert bir düşüş yaşadı. Şimdi ise oyuncak devi Lego, düşüşten dolayı 1400 çalışanını işten çıkarmaya hazırlanıyor.

Satışlarda 2004 Yılından Beri İlk Kez Düşüş Yaşandı!

Satışlarda 2004 Yılından Beri İlk Kez Düşüş Yaşandı!Tamı tamına 85 yıldır faaliyet gösteren ve dünya çapında 18 bin 200 kişiye istihdam sağlayan Lego, bünyesinde barındırmış olduğu toplam personelin %8’ini kaybedecek.

Satışlarında 2004’ten beri, 13 yıldır ilk kez sert bir düşüş yaşayan Lego’nun Yönetim Kurulu Başkanı Jorgen Vig Knudstorp, 600’ü Danimarka’daki merkezde olmak üzere diğer şubelerinden de toplamda 400 kişinin işten çıkarılacağını belirtti. Knodstorp ayrıca Lego çalışanlarının hayatlarını doğrudan etkileyecek olan bu kararı almaktan dolayı fazlasıyla üzgün olduklarını dile getirdi.

ABD ve Avrupa Pazarında Dikkat Çeken Gerileme!

ABD ve Avrupa Pazarında Dikkat Çeken Gerileme!Sektöre giriş yaptığı günden bu yana zirveden inmeyen Lego’nun karı, 2017’nin ilk yarısında %6’lık düşüş yaşayarak 14,9 milyar Danimarka kronuna yani yaklaşık olarak 8,2 milyar Türk lirasına geriledi. Yılın ilk yarısında Avrupa ve ABD pazarında kan kaybı yaşayan şirket, 2012 ve 2016 yıllarındaki büyüme döneminde ise 7 binden fazla yeni pozisyon imkanı sağlamıştı.

Hedef, Daha Fazla Çocuğa Ulaşabilmek!

Hedef, Daha Fazla Çocuğa Ulaşabilmek!Lego aslında bu yıl Çin pazarında çift haneli büyüme oranına ulaştı. Fakat gelişmiş pazarlardaki gerileme şirketin, çalışanlarını işten çıkarmasına neden oldu. Knudstorp ise Lego’nun 10 yıldır sürekli olarak büyüme yaşadıklarını ve başarılı yatırımlara imza attıklarını belirtti.

Fakat bu yatırımlara rağmen, kazancın beklentilerinin fazlasıyla altında olduğunu dile getiren Knudstorp, daha basit bir organizasyonla, daha fazla çocuğa ulaşmayı hedeflediklerinin” de altını çizdi.

Birçoğumuzun çocukken isteyip de alamadığı oyuncaklar arasında yer alan Legoları “belki büyüyünce çocuklarımıza alırız” dedik. Fakat yine alamadık. 40 liradan, 1.500 liraya kadar değişen fiyat aralığıyla satışa sunulan Legoların, eksiksiz setine sahip olmak için ise neredeyse 400 lira ödemeniz gerekiyor. Lego’nun global pazarda yaşamış olduğu bu düşüş, genellikle pahalı fiyat politikasına bağlanıyor. Peki, bu konu hakkında sizlerin düşünceleri nelerdir?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum