Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Leasing Şirketlerinden KOBİ’lere 39 Milyar Liralık Kaynak

Leasing Şirketlerinden KOBİ’lere 39 Milyar Liralık Kaynak

Türkiye’de Leasing şirketleri, yani finansal kiralama firmaları reel sektörü 39 milyar TL fonladılar. Açıklanan verilere göre leasing işleminde küçük ve orta boy işletmeler de belirlendi. 39 milyar TL’lik fonun yüzde 80’ini küçük ve orta boy işletmeler (KOBİ) kullandı. Ancak bilindiği üzere 2015 yılı Türkiye açısından birçok spekülatif olaya sahne oldu. 2015 yılı Türkiye için adeta seçimler yılı olarak tarihe geçti. Türkiye geçtiğimiz yıl ilk genel seçimin ardından hükümet kurulamaması sonrası bir genel seçime daha gitmek zorunda kaldı. Yaşanan bu sürecin ekonomiye etkileri negatif olurken, Türkiye hava sahasını ihlal eden bir Rus uçağının düşürülmesi hadisesi sonrası kuzey ülkesi ile ciddi bir kriz yaşamıştı. Yaşanan diplomatik krizin bir türlü çözülememesi sonrası kriz zamanla büyüyerek ekonomik yaptırımlara dönüştü. Son olarak, Türkiye’nin içerisinde bulunduğu Orta Doğu Coğrafyası içerisinde yaşanan terör saldırıları ve savaşlar, ekonomiyi bir hayli zorladı.

Geçtiğimiz yıl yaşanan bu hadiseler ise yatırım kararları üzerinde bir baskı oluşturdu ve bunun neticesinde leasing pazarında işlem hacmi dolar bazında yüzde 16,5 oranında daraldı. Yaşanan bu gelişmeler, daralan leasing pazarı ve KOBİ’lerin sıkıntılarıyla ilgili olarak; Garanti Leasing Genel Müdürü Ünal Gökmen, Burgan Leasing Genel Müdürü Dr. Cüneyt Akpınar ve Yapı Kredi Leasing Genel Müdürü Özgür Maraş önemli açıklamalar yaptı. Açıklamaların öne çıkan bölümleri ise şöyleydi;

“KOBi’lerin en büyük sıkıntısı nakit ihtiyaçlarını uzun vadede temin edememek!”

Garanti Leasing Genel Müdürü Ünal Gökmen, gerçekleştirdiği değerlendirmede; geçtiğimiz yılın birçok negatif olaya sahne olduğunu söyledi. Pazarda yüzde 28 pay ile en fazla yapılan işlemlerin sat-geri kirala nedeniyle gayrimenkul olduğunu belirten Gökmen, bunun ardından ise yüzde 21 ile iş ve inşaat makinelerinin geldiğini dile getirdi. Geçtiğimiz yıl başlayan Rusya krizinin etkisini hala hissettirmeye devam ettiğini belirten Gökmen, bu krizden en çok etkilenen sektörün turizm olduğunu söyledi. Turizmin ardından ise yaşanan olumsuz tabloda otomotiv, sanayi ve tekstil tarafının da olumsuz etkilendiğini belirten Gökmen; bu tablonun kısa zaman içerisinde çözüleceğini umduklarını dile getirdi.

Açıklamalarının devamında ise Gökmen, yeni yıl için hedeflerini açıkladı. Garanti Leasing olarak yeni yılda yüzde 13 oranında pazar payına ulaşmayı hedeflediklerini dile getiren Gökmen, bu hedef doğrultusunda çalışmalarının başarılı bir şekilde devam ettiğini söyledi. Açıklamalarının son bölümünde ise Gökmen, KOBİ’lerin sıkıntılarını dile getirdi. KOBİ’lerin en büyük sıkıntısının nakit ihtiyaçlarını uzun vadelerde temin edememek olduğunu belirten Gökmen, Leasing’in bu tarz uzun vadeli ihtiyaçlara tam anlamında cevap verdiğini söyledi. Bu konuda atılacak her adımın yatırımcının kararını olumlu etkileyeceğini belirten Gökmen, bankalara tanınan vergi avantajının kendilerine de tanınması halinde maliyetlerin olumlu yönde etkileneceğini ifade etti.

“Leasing, KOBİ’lerin önünü açacak her türlü eylem planını destekleyen bir sektör…”

Burgan Leasing Genel Müdürü Dr. Cüneyt Akpınar, açıklamalarının ilk bölümünde Leasing sektörünün önemine vurgu yaptı. Leasing sektörünün ekonominin nabzını tutmak gibi bir misyonunun bulunduğunu dile getiren Akpınar, her türlü yatırımın finansmanını sağladıkları için hangi sektörde duraklama ve hangi sektörde sorun olduğunu çözebilme kabiliyetlerine sahip olduklarını söyledi. Açıklamalarının devamında ise Akpınar, KOBİ’lerin Türkiye’nin büyümesi için yatırımlarında destek verilmesi gereken işletmeler olduğunu dile getirdi. Leasing’in KOBİ’lerin önünü açacak her türlü eylem planında destekleyici bir sektör olduğunu belirten Akpınar, büyük müşterinin KOBİ olduğunu ifade etti.

“Son iki yılda sektörde devrim oldu!”

Yapı Kredi Leasing Genel Müdürü Özgür Maraş, Leasing sektöründe son yıllarda önemli gelişmeler olduğunu dile getirerek, geçtiğimiz yıl leasing pazarında toplamda 23 bin 125 sözleşme imzalandığını söyledi. Özellikle son iki yılda leasing sektöründe devrim niteliğinde gelişmelerin yaşandığını belirten Maraş, yeni yasayla birlikte yeni ürünlerin geldiğini ve işlemlerde noter zorunluluğun kalktığını, bunun da süreci hızlandığını ifade etti. Yaşanan bu gelişmelerle birlikte sözleşme adetlerinin arttığını dile getiren Maraş, şirket olarak 1,3 milyar dolar işlem hacmine ulaştıklarını ve 2 bin 700 firmanın da yatırımına aracılık ettiklerini ifade etti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum