Yatırım yapmaya başla!

League of Legends’in Geliştiricisi Riot Games Yayıncıları Uyardı

Riot Games, LoL yayıncılarını hazırladıkları içeriklerde daha hassas olmaları konusunda uyardı.
League of Legends’in Geliştiricisi Riot Games Yayıncıları Uyardı

Son dönemde Hong Kong’ta yaşanan protesto olayları, çeşitli yayın platformlarından etkisini gösteriyor. Pek çok kişi canlı yayınlar aracılığı ile yaşanan olayı gündeme getiriyor ve karşılığında Çin hükümetinin baskısı ile karşılaşıyorlar. Geçtiğimiz günlerde Blizzard protestolara destek veren bir Hearthstone oyuncusunun hesabını askıya alma kararı almıştı. Bir diğer olay ise yine protestocuların sıkça kullandığı harita uygulaması HKmap, Apple tarafından App Store’dan kaldırılmıştı.

Ses getiren bu olaylar sonrası dünyanın en çok oynanan oyunlarından biri olan League of Legends’in geliştiricisi Riot Games yayıncılarını uyarma gereği hissetti. Bilindiği üzere Riot Games, Çin’in en büyük şirketlerinden biri olan Tencent’in çatısı altında faaliyet gösteriyor. LoL oyununa dair pek çok yayıncı çeşitli platformlar aracılığı ile milyonlarca kullanıcıya ulaşıyor. Riot Games Hong Kong olaylarının etkisiyle yayıncılarından hassas olaylara karşı dikkatli olmalarını önerdi.

Riot Games Kullanıcıları Uyardı

Riot Games Kullanıcıları Uyardı

League of Legends’in yöneticilerinden John Needham, yayıncıların seçtikleri içeriklerde dikkatli olması gerektiğini belirterek, “Genel bir kural olarak yayıncılarımızın oyuna, spora ve oyunculara odaklanmasını istiyoruz. Birçok farklı kültürden ve ülkeden hayranlara hizmet veriyoruz ve bu fırsatın, hassas konular (politika, din vb.) üzerine kişisel görüşleri ayırma sorumluluğuyla geldiğine inanıyoruz” diye konuştu.

Blizzard’ın geçtiğimiz gün Hearthstone oyuncusunu yasaklaması sonrası tüm geliştiriciler harekete geçmiş görünüyor. Hukukçular ve yayıncılar ortak bir bildiri yayınlayarak Blizzard’ı almış olduğu bu karardan dolayı kınamıştı.

Bir başka popüler oyun olan Fortnite’ın geliştiricisi Epic Games ise kullanıcılarını politik sebeplerle engellemeyeceğini açıkladı. Şirketten yapılan açıklamada “Epic, herkesin politika ve insan hakları konularındaki görüşlerini ifade etmesini destekliyor” ifadelerine yer verildi.

Riot Games’e Sansür Suçlaması

Riot Games’e Sansür Suçlaması

Geçtiğimiz günlerde LoL’un geliştiricisi oyuncularına karşı sansürcü davranmakla suçlanmıştı. Dev geliştirici Hong Kong Özel Yönetim Bölgesi ismini yayınlarda sansürlemekle itham edildi. Hong Kong Attitude adında bir e-spor takımının adını HKA olarak kısaltılması Riot Games’in sansürcü suçlaması ile karşı karşıya kalmasına neden oldu.

Geliştirici konuyla ilgili açıklamasında e-spor takımlarının üç harfli şekilde kısaltıldığını ve bunun tek bir takıma özel olmadığını belirtti. Hong Kong bölgesinde yaşanan protesto olaylarının etkileri oyun dünyasında etkisini son günlerde daha belirgin bir şekilde gösteriyor. Önümüzdeki günlerde ne gibi gelişmeler yaşanacak merak konusu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hobi - Eğlence kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum