Yatırım yapmaya başla!

Fransa Maliye Bakanı Le Maire IMF’ye Aday İsmi Belirleme Çağrısı Yaptı

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, cumartesi günü yaptığı açıklamada IMF Başkanı Christine Lagarde’nin boş kalan koltuğuna birinin aday gösterilmesi gerektiğini açıkladı.
Fransa Maliye Bakanı Le Maire IMF’ye Aday İsmi Belirleme Çağrısı Yaptı

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) bir süredir başkanlığını yürüten Christine Lagarde, buradaki görevinden geçici olarak feragat etmişti. Ardından Lagarde, 31 Ekim’de görev süresi dolan Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi’nin yerine aday olarak gösterilmişti.

Lagarde, salı günü Twitter hesabından “ECB Başkanlığına aday gösterilmekten onur duyuyorum. Bu gelişme ışığında ve IMF Yönetim Kurulu Etik Komitesi’ne danışarak, adaylık döneminde IMF direktörü olarak sorumluluklarımı geçici olarak askıya almaya karar verdim.” açıklamasını duyurmuştu.

Bununla birlikte Lagarde’nin IMF’deki boş kalan yerine kimin geleceği merak konusu oldu. IMF Başkanlığı’na pek çok aday isim bulunurken, büyük saygınlık gören Kanadalı Mark Carney en güçlü aday olarak gösterildi. Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire bugün bir açıklama yaptı ve Avrupa maliye bakanlarının IMF Başkanlığı için bir aday bulmaları konusunda çağrıda bulundu.

Fransa’nın güneyinde katıldığı bir ekonomi konferansında açıklama yapan Le Maire, yetkililerin IMF Başkanlığı konusunu salı günü Brüksel’deki toplantıda görüşeceğini bildirdi.

Yetkililer IMF Konusunu Salı Günü GörüşecekLe Maire gazetecilere yaptığı açıklamada, Avrupa için bir karara varılması gerektiğini belirtirken IMF için en iyi adayın bulunup bu konuda bir anlaşma sağlanacağını umduğunu dile getirdi. Kendisine; İngiltere, Kanada ve İrlanda vatandaşlığına sahip olup 2013 yılından bu yana Avrupa Merkez Bankası Başkanlığını yapan Mario Draghi sorusu yöneltildi.

Bunun üzerine Fransız bir yetkili, Le Maire’nin bu konuyu hafta sonu Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşebileceğini bildirirken, Carney’le de görüşme sağlanabileceğinin haberini verdi. IMF’nin merkezinin Washington’da olduğu ve bir Avrupalı tarafından yönetildiği biliniyor. Buna karşın IMF’nin kardeş kurumu Dünya Bankası ise bir Amerikan tarafından yönetiliyor.

Daha büyük gelişen piyasalar, zaman zaman kendi adayları içindeki iki kişinin tekelini bozmaya çalıştılar.

Gelişen Piyasalar Kendi Adayları İçindeki İki Kişinin Tekelini Bozmaya ÇalıştılarFransız Le Maire, 2019 yılında Dünya Bankası Başkanlığı görevinin Amerikalı David Malpass’a gittiği göz önünde bulundurulduğunda, IMF’nin yeniden Avrupa’ya gitmemesi için bir neden göremediğini belirtti.

Ocak ayında görev süresi dolacak olan Carney için ihtimaller güçlüyken, Betway/Alan Alger onun için “Carney’in Kanada’da doğması, İrlanda pasaportu olması ve İngiltere vatandaşlığı ile birlikte Ocak ayında Avrupa Merkez Bankası’ndaki görev süresinin dolmasının beklenmesi, iyi bir zamanlama.” yorumunu yapmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum