Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Le Maire: Fransa Resesyona Girmedi!

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, ülkesinin ekonomik görünümüne dair açıklamalarda bulunurken resesyon konusuna da değindi. Detaylar haberde;
Le Maire: Fransa Resesyona Girmedi!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, hükümetin 2023 yılının büyüme görünümünü düşürmesinin ardından ülke ekonomisinin resesyonla karşı karşıya olmadığını ifade etti.

CNews televizyonuna 2022 ekonomik büyümesinin yüzde 2.5’tan yüzde 2.7’ye revize edildiğini söyleyen Le Maire şu ifadeleri kullandı:

“Fransa resesyona girmiyor. Fransa iyi bir 2022 geçiriyor. Büyüme tahminimizi yüzde 2.5’tan yüzde 2.7’ye revize ettik.”

Fransız hükümetinden Salı günü yapılan açıklamayla, 2023 ekonomik büyüme görünümü yüzde 1.4’ten yüzde 1’e düşürülmüştü.

Le Maire, Gaz ve Elektrik Fiyatları Hakkında Konuştu

Le Maire’den, hükümetin yükselen enerji fiyatlarının ortasında 2023’te haneler için gaz ve elektrik fiyatlarında artışa izin verme planları hakkında yorum yapması istendi. Le Maire bunun üzerine Fransız hanehalklarının artan maliyetlerin “küçük bir kısmını” üstlenmesinin “meşru” olduğu düşüncesini yineledi.

GCM Yatırım Banner

Medyada iddia edildiği gibi, gaz fiyatları için planlanan artışın yüzde 15 kadar yüksek olabileceğini doğrulamadı.

Enerjide Tavan Fiyat Uygulaması Devam Edecek

İlerleyen saatlerde Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, enerjide tavan fiyat uygulaması hakkında bilgiler verdi. Borne, söz konusu uygulamanın 2023 yılında da devam edeceğini, elektrik ve gaz fiyatlarındaki artışın yüzde 15 ile sınırlandırılacağını açıkladı.

Başbakan enerji fiyatlarındaki artışın nedenlerine de değindi. Rus gazının artık neredeyse askıya alınmış olmasının ve bakımdaki nükleer reaktörlerin faaliyetlerinin durmasının enerji fiyatlarına artış olarak yansıdığını belirtti.

Ülke olarak almış oldukları önlemlerden de kısaca bahsetti. Gaz stoklarının hızlıca doldurulduğunu ve sıvılaştırılmış doğalgaz terminallerinin ihracat kapasitesinin artırıldığını söyleyen Borne, farklı ülkelerden gaz tedariki gerçekleştirdiklerini de ifade etti.

Borne ile birlikte Le Maire ve Ekolojik Dönüşüm Bakanı Agnes Pannier-Runacher’ın katıldığı basın toplantısında 2022 sonuna kadar 12 milyon haneye 100 ya da 200 euro tutarında enerji çeki verileceği de duyuruldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.