Yatırım yapmaya başla!

LCD Ekrana Entegre Edilen Parmak İzi Sensörü Geliştirildi

Fortsense adlı bir şirket, entergre parmak izi sensörlerini LCD ekranlar için geliştirdiğini açıkladı.
LCD Ekrana Entegre Edilen Parmak İzi Sensörü Geliştirildi

Yeni nesil akıllı telefonların en beğenilen özelliklerinden birisi olarak hiç kuşkusuz parmak izi uygulamasını gösterebiliriz. Kişiye özel güvenlik seçeneği sunan parmak izi sensörleri, yeni nesil çoğu akıllı telefonda bulunuyor. Ancak bu sensörlerin bulunduğu akıllı telefonlar genel olarak yüksek fiyatı ile el yakıyor. Ekrana gömülü olarak yerleştirilen parmak izi sensörlerini giriş ve orta seviyesi telefonlarda görmek pek mümkün olmamakta.

Bu durumun oluşmasında başlıca sebep ise parmak izi sensörlerin sadece OLED ekranlara yerleştirilebilmesi. Bilindiği üzere OLED ekran teknolojisi yüksek maliyeti ile akıllı telefonların fiyatını artıran başlıca etkenlerden birisi. Ancak bir şirket, ekrana gömülü parmak izi sensörlerini LCD ekranlara yerleştirdiğini duyurdu.

Parmak İzi Sensörü Orta Seviye Telefonlara Geliyor

Parmak İzi Sensörü Orta Seviye Telefonlara Geliyor

Fortsense adlı bir şirket, ekrana gömülü parmak izi sensörlerini LCD ekranlara yerleştirdiğini duyurdu. Bu demek oluyor ki orta seviye akıllı telefonlarda ekrana gömülü parmak izi sensörlerini görmek mümkün olacak. Şirket, LCD’nin arka panelleri üzerinde yapılan çalışma ile ekran efekti ve parmak izi görüntüleme teknolojisini kullanılabilir hale getirmeyi başardı.

LCD ekranlarda yaşanan en büyük sıkıntı OLED ekranlara göre ışık geçirgenliğinin çok daha az olması. Fortsense ise parmak izi teknolojisine özel yazdığı bir algoritma ile yapay zekadan faydalandı. Şirketi LCD üzerinde çalışan parmak izi sensörlerinin, OLED ekran sensörleri ile aynı verimliliğe sahip olduğunu iddia ediyor.

Fortsense’in geliştirmiş olduğu teknoloji kendi alanında dünyada bir ilk olarak kayıtlara geçti. Önümüzdeki dönemde hesaplı fiyat ile satılan akıllı telefonların ekranlarında parmak izi özelliğini görmek mümkün olacaktır. Parmak izi sensöründe en iyi teknolojiyi Samsung’un amiral gemileri Galaxy S10 ve Galaxy S10+’ta olduğunu söyleyebiliriz. Güney Koreli teknoloji devi amiral gemilerinde ses dalgaları ile çalışan parmak izi entegre sensör kullanıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum