Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Lavrov’un Hindistan Ziyareti Öncesi ABD’den Üzücü Yorumu Geldi

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'un Hindistan ziyareti, diplomasi gerilimlerini artırıyor. ABD, ziyaret öncesi Hindistan'ın Rusya'nın teklifine ilişkin tutumunu eleştirdi!
Lavrov’un Hindistan Ziyareti Öncesi ABD’den Üzücü Yorumu Geldi
Yorum

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, dün Çin ziyaretinde hem Çinli hem de İranlı mevkidaşıyla görüşme gerçekleştirdi. Yapılan açıklamalar, Rusya’nın hem Çin hem de İran’la iş birliğini artıracağını ortaya sererken Lavrov diplomatik temaslarını Hindistan’da sürdürecek.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Lavrov, 31 Mart-1 Nisan tarihlerinde Hindistan Cumhuriyeti’ne resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.

Rusya, özellikle de Birleşmiş Milletler’in Ukrayna’yı işgali nedeniyle ülkeyi kınama tasarısında çekimser kalan ülkelerle yakınlaşırken Lavrov’un Hindistan ziyareti öncesi ABD’den gelen açıklama dikkat çekti.

ABD: Hindistan’ın Hamlesi Hayal Kırıklığına Uğratıcı

Rusya Dışişleri Bakanı gibi ABD ve İngiltere yetkilileri de bugün Hindistan’a gidiyor. ABD ve müttefikleri daha önce Hindistan’ı Rusya tutumu nedeniyle eleştirdi.

ABD Başkanı Joe Biden, Quad grubu içerisinde Rusya’nın Ukrayna işgaline karşı harekete geçmede Hindistan’ın biraz ürkek davrandığını söyledi. Quad ABD, Hindistan, Japonya ve Avustralya’nın katılımıyla kurulan ve Pasifik bölgesinde Çin’i dengelemeyi amaçlayan dörtlü bir ittifak.

Grup üyesi diğer ülkeler Ukrayna işgali nedeniyle Moskova’yı kınayıp yaptırım uygularken Hindistan, işgalden ötürü Rusya kınamasında çekimser kaldı. Hindistan, Rus silahlarının dünyanın en büyük alıcısıyken aynı zamanda akaryakıt fiyatları arttıkça ucuz petrol satın alma hamleleriyle gündeme geldi.

Gelişmeler üzerine ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, dün Washington’da yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Şimdi tarihin doğru tarafında durma ve Başkan Putin’in savaşını finanse etme, körükleme ve yardım etme değil, Ukrayna halkı ile özgürlük, demokrasi ve egemenlik için ABD ve düzinelerce başka ülke ile birlikte durma zamanıdır.”

Aynı zamanda ayrıntıları görmediğini belirterek düzenlemeyle ilgili haberleri son derece hayal kırıklığına uğratıcı olarak nitelendirdi.

Burada Gina Raimondo, Hindistan’ın Rusya’nın çıkarıldığı Swift’e bir alternatif kullanarak rupi-ruble cinsinden ödemeler yapma planını tarttığını bildirdi. Bloomberg tarafından paylaşılan bilgilere göre Rusya, ruble ödemeleri için Hindistan’a SWIFT’e alternatif olarak geliştirdiği SPFS’yi önerdi.

Ukrayna’yı işgali nedeniyle Batılı ülkeler tarafından yaptırımlara maruz kalan Rusya’dan petrol ve silah alımı yapan Hindistan Rusya’nın yeni teklifini değerlendiriyor.

Konuya aşina kaynaklar, nihai bir karar alınmadığını ve Lavrov’un bugün başlayan ziyaretinde konunun masaya yatırılacağını ifade etti.

Bu arada Lavrov’un Hindistan ziyareti, Ukraynalı mevkidaşı ile görüşmek üzere Türkiye’ye ve dün Çin’e gerçekleştirdiği ziyaretin ardından 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgalinden bu yana yalnızca üçüncü yurtdışı ziyareti olacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu