Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Lavrov’dan Batı’nın Afrika’ya Yönelik Tutumuna Kınama

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Etiyopya ziyareti sırasında Batı'nın Afrika'ya yönelik tutumunu kınadı. Detaylar haberde;
Lavrov’dan Batı’nın Afrika’ya Yönelik Tutumuna Kınama
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov yaptığı açıklamada, Moskova’nın Etiyopya’nın iç siyasi durumunu istikrara kavuşturma çabalarını desteklediğini söyledi.

Bakan, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali üzerine Batılı güçlerle karşı karşıya geldiği bir zamanda Moskova’ya destek sağlamayı amaçlayan dört uluslu bir Afrika turunu tamamlamak için başkent Addis Ababa’daydı.

Hem Rusya hem de Batı ile ekonomik çıkarları ve tarihi bağları dikkate alan çoğu Afrika ülkesinin Ukrayna meselesinde taraf tutmayı reddettiği biliniyor.

Etiyopya, Kasım 2020’de kuzeydeki Tigray bölgesinde çatışma çıkana kadar Batı’nın sadık bir müttefiki olarak kabul edilmekteydi. Etiyopya hükümeti, binlerce kişinin ölümüne ve milyonlarca kişinin yerinden edilmesine neden olan çatışmanın yönetimi konusunda ABD ve Avrupa Birliği’nden baskı gördü.

Lavrov: Hükümete Desteğimizi Teyit Ettik

Lavrov, Etiyopyalı mevkidaşı Demeke Mekonnen ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Hükümetin durumu istikrara kavuşturmak ve kilit sorunları çözmek için kapsayıcı ulusal diyalog başlatmak için gösterdiği çabalara kesin desteğimizi teyit ettik” dedi.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca, Afrika ülkelerinin kendi geleceklerini belirlemeye ve kendi sorunlarını çözmeye çalışmasını, Batı’yı ABD hegemonyası peşinde koşmakla suçladığı çok kutuplu bir dünya eğiliminin bir parçası olarak nitelendirdi.

Demeke: Rusya’ya Desteği için Minnettarız

Demeke ise Rusya’ya Etiyopya’nın egemenliğini korumasına yardım etmedeki sarsılmaz desteği için minnettarlık duyduğunu ifade etti.

Etiyopya hükümeti ayrıca yabancı muhalifleri iç işlerine gereksiz yere karışmaya çalışmakla suçladı.

Lavrov’un Kongo Cumhuriyeti ve Uganda’daki önceki duraklarında yaptığı açıklamaların ana motifi, Rusya’yı Afrika’ya saygılı bir dost olarak sunmak, sömürgeci zihniyete sahip Batılı güçlere karşı çıkmaktı.

Lavov, Addis Ababa’daki Rus büyükelçiliğinde diplomatlara yaptığı yarım saatlik bir konuşmada, Rus hükümetinin Ukrayna ve genel olarak uluslararası ilişkiler konusundaki tutumlarını sunduğu konuyu şu sözlerle genişletti.

Eminim dünya ülkelerinin ezici çoğunluğu, sömürge zamanları geri gelmiş gibi yaşamak istemiyor.

Rus büyükelçiliği, etkinliğe hangi büyükelçilerin davet edildiğini söylemeyi reddetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.