Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Lavrov: Zelenski-Putin Görüşmesi Ters Etki Yaratır

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Putin ile Zelenski görüşmesinin verimli olmayacağını savunarak nedenini açıkladı. İşte detaylar;
Lavrov: Zelenski-Putin Görüşmesi Ters Etki Yaratır
Yorum

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin ikili görüşmesi gündemdeyken Lavrov, bunun iyi olmayacağını savundu.

Bu hafta İstanbul’da gerçekleştirilecek müzakerelerin başarılı sonuçlanmasını umut ettiklerini söyleyen Rus Dışişleri Bakanı, olası Putin-Zelenski görüşmesi hakkında açıklama yaptı.

Lavrov, Rusya ve Ukrayna liderleri arasında doğrudan bir görüşmenin ters tepeceğini söyledi.

Zelenski’nin Rus mevkidaşı ile görüşme çağrısı üzerine gelen açıklamada Lavrov, Putin’in Zelenski ile görüşmeyi asla reddetmediğini yineledi. “Putin’in temel olarak önemli gördüğü tek şey, bu toplantıların iyi hazırlanmış olması” dedi.

Lavrov, mevcut krizin bunca yıldır o kadar uzun sürdüğünü ve çok sayıda sorunun biriktiğini vurgulayarak şöyle devam etti: “Bu nedenle, sizin düşündüğünüz şeyler üzerine bir araya gelmek ve fikir alışverişinde bulunmak, bence şu anda ters etki yaratabilir.”

Zelenski ve Putin, 2019’da Paris’teki görüşmelerde yalnızca bir kez bir araya geldi. Ülkeler İstanbul’da yüz yüze barış görüşmelerine devam etmeye hazırlanırken Lavrov, Moskova’nın Ukrayna’da askerden arındırma ve denazifikasyon taleplerini sürdürdüğünü kaydetti.

Doğu Ukrayna’ya atıfta bulunarak, birincil hedefi Donbas bölgesinde sekiz yıl süren cinayeti sona erdirmek olarak adlandırdı. Rusya’nın Ukrayna’dan askeri anlamda Batı ve NATO ile asimile olmaktan vazgeçmesi gerektiğini ekledi.

Nazi ideolojisini ve uygulamalarını teşvik etme çabalarına son verilmesi çağrısında bulunan Lavrov, Batı suçlamalarını sürdürdü. Kitaplara ve televizyon yayınlarına atıfta bulunarak Batı’yı Ukrayna’da Rus olan her şeyin yok edilmesini desteklemekle suçladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu