Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Lavrov: Türkiye’deki Müzakerelerde İlerleme Kaydedildi

Rusya-Ukrayna savaşını sona erdirme umutları İstanbul’daki görüşmelerle artarken, Rus Dışişleri Bakanı’ndan yorum geldi.
Lavrov: Türkiye’deki Müzakerelerde İlerleme Kaydedildi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya – Ukrayna savaşı 37. gününe girerken, İstanbul’da yürütülen müzakereler iyimserliğin artmasına neden oldu. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye’de yapılan görüşmeler hakkında pozitif açıklamalarda bulundu.

Hindistan’da mevkidaşı ile yaptığı görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlandıran Lavrov, barış görüşmelerinde ilerleme kaydedildiğini ve Moskova’nın Ukrayna’nın tekliflerine yanıt hazırladığını söyledi.

Ukrayna ile barış görüşmelerinin devam etmesi gerektiğini, Kiev’in Kırım ve Donbass’taki duruma ve tarafsız kalmasının gerekliliğine dair “daha fazla anlayış” sergilediğini belirtti.

Hindistan ve Çin’in Rusya’nın “özel askeri operasyon” dediği şeyi kınamayan tek büyük ülkeler olduğunu, Çin’in ikili ilişkileri geliştirme konusunda daha kararlı olduğunu ifade etti. Hindistan’la ise petrol, askeri donanım ve diğer malların ticaretinde rupi-ruble mekanizması kullanacağını açıkladı.

İstanbul Müzakereleri Barış Umutlarını Artırıyor

Rusya ve Ukrayna heyetleri İstanbul müzakerelerinin ilk gününde olumlu ilerleme kaydetmişti. Rusya Savunma Bakanlığı, diyaloğun devam etmesi için Kiev ve Çernihiv’deki askeri operasyonların durdurulacağını belirtmişti.

GCM Yatırım Banner

Lavrov ilk görüşmenin ardından “Ukraynalı müzakerecilerin, nükleer dışı statü ve NATO çerçevesi dışında güvenliğini sağlama gereğinin teyit etmesini Ukraynalı meslektaşlarımızın meseleleri anlamaları açısından önemli bir ilerleme olarak görüyorum” şeklinde yorum yaptı.

ABD Başkanı Joe Biden, bu sözlerin ardından, “Eylemlerini görene kadar herhangi bir şey söyleyemem. Dediklerini yapacaklar mı göreceğiz” şeklinde yorum yapmıştı.

Lavrov ise bugünkü konuşmasında söz konusu yorum için “Sözleri eylemlerinden farklı olanlardan bahsedecek olursak, ABD’nin bir şey söylediği ve tamamen farklı bir şey yaptığı şu anda çok sayıda, örnek vermek bile istemiyorum” ifadesini kullandı.

Rusya Büyükelçiliğinin Twitter hesabında yer alan paylaşımda ise Lavrov’un, müzakereler devam ederken Donbass halkın ın Kiev rejiminden bir daha asla acı çekmemesini sağlamanın görevleri olduğunu belirten sözlerine yer verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın